www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť

Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Let je krátky a príjemný avšak v Tuzle už ide všetko omnoho svižnejšie. Keď si ideme vyzdvihnúť dopredu rezervované auto (stánky požičovní sa nachádzajú hneď v hlavnej hale letiska), všetko je vybavené za necelú štvrť hodinku a my vyrážame na najdlhší úsek našej cesty – do hlavného mesta Hercegoviny. Tu treba naozaj zdôrazniť, že aj keď je cesta z Tuzly do Mostaru dlhá len 235 km, nie je reálne dostať sa tam za dve-tri hodinky, ako sme na to zvyknutí z domova. Celá Bosna a Hercegovina je často až nezmyselne pokrytá najrôznejšími obmedzeniami rýchlosti.

Mostar

Neustále sa tu striedajú značky s maximálnou povolenou rýchlosťou v rozpätí 20 až 70 km/hod a vyššiu rýchlosť tu skutočne ani nečakajte. V celej krajine sa nachádzajú len asi dva krátke úseky diaľnice, kde je povolená rýchlosť rovnaká ako u nás. My cestou do hlavného mesta prechádzame po jednom z nich, ktorý začína v Sarajeve a vedie smerom na Mostar. Úsek je platený (2,5 BAM /necelých 35 Kč/ – v celom štáte sa dá všade platiť aj eurami) a dlhý okolo 35 km. Ďalšia časť je v podstate ako celá krajina stále vo výstavbe. Po vojne sa tu všetko stavia a obnovuje – domy, cesty, turistické miesta, všade dochádza k obrovským zmenám. Treba si dať na to skutočne pozor a pred odjazdom si zadovážiť čo najaktuálnejšiu mapu. GPS navigácie tu fungujú skôr výnimočne. Miestni šoféri obmedzenia rýchlosti prakticky ignorujú, čo je ale pre nás po celú dobu pobytu skutočnou záhadnou, pretože policajné kontroly tu stoja doslova na každom rohu a aktívne zastavujú, koho sa len dá. My sa tu však s miestnou políciou rozhodne nechceme zahrávať, a tak nás čaká viac ako päťhodinová cesta, ktorú našťastie spríjemňuje okolitá krajina.

v centre Mostaru   v centre Mostaru

studňa pod Koski Mehmed-pašovou mešitou   Koski Mehmed-pašova mešita – interiér

V Mostare sa ubytovávame v apartmáne Deni, ktorý sa nachádza približne 300 m od starého mesta, avšak parkovanie a cesta autom je tu kvôli úzkym uličkám viac než adrenalínová. Prakticky okamžite vyrážame do centra, kam stačí len zbehnúť staré schody vedúce okolo cintorína a mešity. V Bosne a Hercegovine sa snúbi niekoľko kultúr, preto je tu veľké zastúpenie islamu a zároveň aj judaizmu, pravoslávia či katolicizmu. Na brehu azúrovo sfarbenej rieky Neretvy stojí Koski Mehmed-pašova mešita, z ktorej je snáď najkrajší výhľad na Starý most (Stari most). Určite odporúčam, aby ste vyšliapali až hore, pretože výhľad je odtiaľ skutočne rozprávkový. Nás už len napadá, ako je to možné, že mesto stále nie je preplnené turistami. Toto miesto je totiž úplne jedinečné. Na nádvorí pod mešitou stojí studňa, kde sa dá osviežiť pitnou a veľmi chutnou vodou. Obdobných studní je v krajine niekoľko. Vedľa mešity sa nachádza tržnica Tepa, kde sa dajú kúpiť miestne suroviny, všade okolo zas míňame plno reštaurácií a obchodíkov s najrôznejšími suvenírmi. Krásne miesto ako stvorené na odpočinok a doplnenie síl sa ponúka na terase reštaurácie Kuluk, z ktorej je nádherný výhľad na Starý most, avšak jedlo sa tu bohužiaľ skutočne odporúčať nedá.

Výhľad na druhú stranu Neretvy   výhľad z Koski Mehmed-pašovej mešity

výhľad z Koski Mehmed-pašovej mešity Starý most a rieka Neretva

Ulicou Mala Tepa a Kujundžiluk sa teda dostávame až k niekoľkokrát zmienenému symbolu mesta – k Starému mostu. Pôvodný most stál až do 9. novembra 1993, kedy bol počas vojny zničený ostreľovaním. Avšak v roku 2004 boli vďaka dotáciám zo zahraničia dokončené opravy a most bol zrekonštruovaný pôvodným kameňom. Právom je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Starý most a rieka Neretva

Starý most   výhľad zo Starého mostu – Koski Mehmed-pašova mešita

na Starom moste

Prešli sme most, osviežili sme sa v ľadovej Neretve a pokračujeme až ku Krivému mostu, ktorý je miniatúrou slávnejšieho Starého mostu. Odtiaľ prechádzame až k majestátnemu katolíckemu kostolu sv. Petra a Pavla, ktorého vnútrajšok je v rekonštrukcii. Cez rieku sa potom dostávame k ďalšej slávnej osmanskej stavbe – Karadoz-begovej mešite z roku 1557.

kostol sv. Petra a Pavla  kostol sv. Petra a Pavla  kostol sv. Petra a Pavla

GPS: 43°20'14.6"N 17°48'52.3"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

26.7.2017
Slovenská folklórna legenda – súbor Lúčnica, sa po 30 rokoch vráti do Vysokých Tatier, kde predstaví  bohatý program, ktorý začne už v utorok 1. augusta 2017 výstupom súboru na Kriváň a bude pokračovať v stredu spoločným spievaním s podtatranskými folklórnymi skupinami okolo Štrbského Plesa.
25.7.2017
Jedná sa o Kamenický motoráčik, ktorý jazdí po múzejnej „sklárskej lokálke“ z Českej Kamenice do Kamenického Šenova a späť každú sobotu, nedeľu a aj počas štátnych sviatkov. V prevádzke je od 1. 4. do 29. 10. 2017.
24.7.2017
Klub slovenských turistov Liptova, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš, Matica slovenská a obec Pribylina organizujú Národný výstup na Kriváň 2017, ktorý sa uskutoční 19. augusta 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOLÍVIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 26. 7. 2017
sviatok:Anna, Hana
dnes:
streda 26.7.
21 °C
zajtra:
štvrtok 27.7.
22 °C