www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť

Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Let je krátky a príjemný avšak v Tuzle už ide všetko omnoho svižnejšie. Keď si ideme vyzdvihnúť dopredu rezervované auto (stánky požičovní sa nachádzajú hneď v hlavnej hale letiska), všetko je vybavené za necelú štvrť hodinku a my vyrážame na najdlhší úsek našej cesty – do hlavného mesta Hercegoviny. Tu treba naozaj zdôrazniť, že aj keď je cesta z Tuzly do Mostaru dlhá len 235 km, nie je reálne dostať sa tam za dve-tri hodinky, ako sme na to zvyknutí z domova. Celá Bosna a Hercegovina je často až nezmyselne pokrytá najrôznejšími obmedzeniami rýchlosti.

Mostar

Neustále sa tu striedajú značky s maximálnou povolenou rýchlosťou v rozpätí 20 až 70 km/hod a vyššiu rýchlosť tu skutočne ani nečakajte. V celej krajine sa nachádzajú len asi dva krátke úseky diaľnice, kde je povolená rýchlosť rovnaká ako u nás. My cestou do hlavného mesta prechádzame po jednom z nich, ktorý začína v Sarajeve a vedie smerom na Mostar. Úsek je platený (2,5 BAM /necelých 35 Kč/ – v celom štáte sa dá všade platiť aj eurami) a dlhý okolo 35 km. Ďalšia časť je v podstate ako celá krajina stále vo výstavbe. Po vojne sa tu všetko stavia a obnovuje – domy, cesty, turistické miesta, všade dochádza k obrovským zmenám. Treba si dať na to skutočne pozor a pred odjazdom si zadovážiť čo najaktuálnejšiu mapu. GPS navigácie tu fungujú skôr výnimočne. Miestni šoféri obmedzenia rýchlosti prakticky ignorujú, čo je ale pre nás po celú dobu pobytu skutočnou záhadnou, pretože policajné kontroly tu stoja doslova na každom rohu a aktívne zastavujú, koho sa len dá. My sa tu však s miestnou políciou rozhodne nechceme zahrávať, a tak nás čaká viac ako päťhodinová cesta, ktorú našťastie spríjemňuje okolitá krajina.

v centre Mostaru   v centre Mostaru

studňa pod Koski Mehmed-pašovou mešitou   Koski Mehmed-pašova mešita – interiér

V Mostare sa ubytovávame v apartmáne Deni, ktorý sa nachádza približne 300 m od starého mesta, avšak parkovanie a cesta autom je tu kvôli úzkym uličkám viac než adrenalínová. Prakticky okamžite vyrážame do centra, kam stačí len zbehnúť staré schody vedúce okolo cintorína a mešity. V Bosne a Hercegovine sa snúbi niekoľko kultúr, preto je tu veľké zastúpenie islamu a zároveň aj judaizmu, pravoslávia či katolicizmu. Na brehu azúrovo sfarbenej rieky Neretvy stojí Koski Mehmed-pašova mešita, z ktorej je snáď najkrajší výhľad na Starý most (Stari most). Určite odporúčam, aby ste vyšliapali až hore, pretože výhľad je odtiaľ skutočne rozprávkový. Nás už len napadá, ako je to možné, že mesto stále nie je preplnené turistami. Toto miesto je totiž úplne jedinečné. Na nádvorí pod mešitou stojí studňa, kde sa dá osviežiť pitnou a veľmi chutnou vodou. Obdobných studní je v krajine niekoľko. Vedľa mešity sa nachádza tržnica Tepa, kde sa dajú kúpiť miestne suroviny, všade okolo zas míňame plno reštaurácií a obchodíkov s najrôznejšími suvenírmi. Krásne miesto ako stvorené na odpočinok a doplnenie síl sa ponúka na terase reštaurácie Kuluk, z ktorej je nádherný výhľad na Starý most, avšak jedlo sa tu bohužiaľ skutočne odporúčať nedá.

Výhľad na druhú stranu Neretvy   výhľad z Koski Mehmed-pašovej mešity

výhľad z Koski Mehmed-pašovej mešity Starý most a rieka Neretva

Ulicou Mala Tepa a Kujundžiluk sa teda dostávame až k niekoľkokrát zmienenému symbolu mesta – k Starému mostu. Pôvodný most stál až do 9. novembra 1993, kedy bol počas vojny zničený ostreľovaním. Avšak v roku 2004 boli vďaka dotáciám zo zahraničia dokončené opravy a most bol zrekonštruovaný pôvodným kameňom. Právom je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Starý most a rieka Neretva

Starý most   výhľad zo Starého mostu – Koski Mehmed-pašova mešita

na Starom moste

Prešli sme most, osviežili sme sa v ľadovej Neretve a pokračujeme až ku Krivému mostu, ktorý je miniatúrou slávnejšieho Starého mostu. Odtiaľ prechádzame až k majestátnemu katolíckemu kostolu sv. Petra a Pavla, ktorého vnútrajšok je v rekonštrukcii. Cez rieku sa potom dostávame k ďalšej slávnej osmanskej stavbe – Karadoz-begovej mešite z roku 1557.

kostol sv. Petra a Pavla  kostol sv. Petra a Pavla  kostol sv. Petra a Pavla

GPS: 43°20'14.6"N 17°48'52.3"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C