www.infoglobe.sk » Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra

Publikované: 7.8.2017
Po návšteve prírodného parku Hutovo Blato a mestečka Počitelj sa vydávame po hlavnej ceste bližšie k Mostaru. Tesne pred mestom však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podľa turistických hnedých cedúľ, ktoré nás vedú až do mestečka Blagaj. Mesto bolo v roku 1466 dobyté Turkami, čo sa značne premietlo v miestnej architektúre.

Priamo z Mostaru sa dá Blagaj navštíviť aj prímestskou hromadnou dopravou. Nachádzajú sa tu turecké kúpele, mešity, islamská škola, štyri kamenné mosty a kláštor. Zároveň tu nájdeme aj stredoveký hrad (Stari Grad), Cisársku mešitu (Careva džamija) a most Kardjoz-bega, ktorý je spolu s mešitou zo 16. storočia. Blagaj bol počas druhej svetovej vojny značne poškodený bombardovaním, ale v 60. rokoch sa dočkal rekonštrukcie. Auto nechávame v centre na platenom parkovisku (2 eurá) a vydávame sa na tunajšiu hlavnú atrakciu, ktoru je kláštor postavený islamským rádom dervišov (tekija) z roku 1520 a pod ním vyvierajúci prameň rieky Buny (Vrelo Bune).

povojnové trosky domov na horách v okolí

Blagaj – panoráma, kláštor dervišov a prameň rieky Buny

Počas krátkej prechádzky k nášmu cieľu míňame plno stánkov s suvenírmi, ktoré ponúkajú najrôznejšie druhy domácich medov, sirupov, ale trebárs aj záhradné kvetiny, sušené bylinky a samozrejme aj klasické turistické suveníry ako napríklad pohľadnice či ručne vyrobenú bižutériu. Cesta vedie priamo pozdĺž rieky Buny, pokiaľ nechcete navštíviť kláštor, tak treba čo najskôr prejsť cez most na druhý breh, a tak sa dostať na bezplatnú vyhliadku na prameň. My sa však vydávame smerom ku kláštoru. Vstupné je 2 eurá a zahŕňa aj areál okolo kláštora.

kláštor dervišov – tekija    kláštor dervišov a prameň rieky Buny

areál kláštora dervišov – schody k vode

Kláštor dervišov už nemá svoj pôvodný vzhľad zo začiatku 16. storočia, pretože v roku 1851 bol prestavaný. Pri prehliadke interiéru sú návštevníci vyzvaní, aby sa zahalili obdobne ako všadeprítomní moslimovia a dali si dole topánky, až potom sú vpustení dovnútra. Miestnosti kláštora sú v tradičnom štýle, stropy sú drevené a podlahy pokryté farebnými kobercami. Nachádzajú sa tu spoločenské miestnosti, kúpelne, modlitebne a ďalšie. Interiér je pre klasického turistu pomerne chudobný, až by sa dalo povedať, že tu snáď okrem vystavených koránov a farebných kobercov nie je veľmi čo obdivovať, no moslimovia tento názor rozhodne nezdieľajú. V tunajšej atmosfére je skutočne cítiť, že toto miesto má pre nich obrovský význam. Z balkónu na prvom poschodí je krásny výhľad na prameň Buny. Pred kláštorom (a takmer priamo pod balkónom) sú schody vedúce priamo až pod hladinu rieky. Na tomto mieste dokonca mnohí návštevníci ochutnávajú vodu Buny. Kláštor dervišov obsahuje prvky osmanskej architektúry aj stredovekého štýlu a považuje sa za národnú pamiatku.

kláštor dervišov

Opúšťame areál kláštora dervišov a prvým mostom cez rieku Bunu sa vydávame na druhý breh. Kamenitou cestičkou, ktorá nás vedie cez výbežok s výhľadom priam stvoreným pre nádherné panoramatické fotky, sa dostávame až úplne pred najobľúbenejšiu tunajšiu atrakciu. Jedná sa o jedinečný prírodný úkaz – prameň krasovej rieky Buny, ktorý vyviera na povrch po 19 km pod obrovskými vápencovými skalami. Priamo nad prameňom má kolmá stena výšku 100 m. Prúd Buny vyviera so silou 43 m3 za sekundu. Teplota rieky má priemerne len 10 °C, avšak aj tak jej tyrkysovo sfarbená voda láka v horúcich dňoch ľudí, aby sa v nej omočili. To tu ale bohužiaľ nie je možné. Buna tečie od skál ďalších 9 km a potom sa vlieva do rieky Neretvy.

rieka Buna

Pokiaľ majú návštevníci záujem, tak sa tu dá za poplatok dostať na rafte až do jaskyne prameňa. Prehliadka je však dosť krátka, sprievodca len pomocou zaveseného lana prerúčkuje na chvíľu do otvoru v skale a za chvíli ste už zase späť. Omnoho príjemnejšie je vychutnať si krásny výhľad na terase jednej z mnohých miestnych reštaurácií a kaviarní, ktoré sú situované priamo pri hladine rieky Buny.

prameň rieky Buny vyvierajúci z pieskovcovej skaly (Vrelo Bune) – návštevníci na rafte

GPS: 43°15'24.9"N 17°53'47.4"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastnú päsť
Publikované: 17.7.2017
V skorých ranných hodinách vzlietame z Bratislavy a mierime do približne trištvrte hodiny vzdialenej Tuzly – mesta na severe štátu Bosna a Hercegovina. Trošku netradične využívame toto spojenie z dôvodu nízkej ceny leteniek, ktorá sa pohybuje len okolo 500 Kč za spiatočnú cestu. Na bratislavskom letisku treba počítať s tým, že pasová kontrola prebieha „postarom“ aj s elektronickými pasmi, preto občas dochádza k značnému zdržaniu, čo vás môže stáť cenné minúty potrebné do uzavretia gatu.

Bosna a Hercegovina, prírodný park Blidinje a Jablanica – nekončiaca cesta, krásna príroda a trochu z histórie
Publikované: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážame v skorých ranných hodinách po ceste E73 smerom na Sarajevo. Prechádzame medzi nádhernými horskými scenériami, až dorazíme do mestečka Jablanica. Tu sa plánujeme zdržať až neskôr, a preto odbočujeme v pomedzí centra vľavo a mierime hlbšie do horských masívov, z ktorých sa niektoré týčia až do výšky vyše 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavné mesto
Publikované: 21.8.2017
Po návšteve prírodného parku Blidinje a mestečka Jablanica pokračujeme ďalej po hlavnej ceste E73 smerom na severovýchod – do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Znovu prechádzame úsek novej diaľnice, ktorý má hneď niekoľko zjazdov na Sarajevo, preto je nutné neunáhliť sa a skutočne počkať na centrum, inak by sa jednalo o peknú zachádzku.

Bosna a Hercegovina – spomienky na zimné olympijské hry a prehliadka Tuzly
Publikované: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosne a Hercegovine sa blíži ku koncu a zostáva nám bohužiaľ už len posledný deň. Máme v pláne prejsť zo Sarajeva do Tuzly, kde sa nachádza aj naše odletové letisko, predtým si však chceme ešte urobiť prehliadku mesta a trochu sa osviežiť, pretože nás čaká najteplejší deň celej dovolenky. Je však ešte jedno miesto v okolí Sarajeva, ktoré jednoducho musíme vidieť. Jedná sa o zvyšky bobovej a sánkarskej dráhy zo XIV. zimných olympijských hier konaných v roku 1984 (vtedy ešte oficiálne v Juhoslávii). Nachádza sa v pohorí Trebević smerom na juhovýchod od Sarajeva, konkrétne na hore Jahorina. Počas vojny došlo k obrovskému poškodeniu dráhy a jej okolie bolo značne zamínované. Dnes už trosky dráhy slúžia viac menej len ako turistická atrakcia, ktorá síce pripomína olympiádu, ale viac bohužiaľ hrôzy vojny.

Bosna a Hercegovina – prírodný park Hutovo Blato a mestečko Počitelj
Publikované: 31.7.2017
Od vodopádov Kravica vyrážame smerom na obec Čapljina a ďalej potom na Stolac. Pri orientácii nám opäť pomáhajú hnedé turistické cedule pozdĺž cesty, ktoré nás dovádzajú prakticky až na miesto. Po necelej polhodine jazdy od vodopádov odbočujeme ešte pred obcou Stolac na Karaotok Motel Park. Pred týmto hotelom sa nachádza aj kemp, vonkajšia reštaurácia s barom a informačné centrum, kde tunajší pracovníci skutočne radi poradia s výletmi a snažia sa návštevníkom vo všetkom vyjsť v ústrety.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikované: 24.7.2017
Následujúce ráno sa vydávame z Mostaru na miesto, na ktoré sa tešíme asi najviac. Nachádza sa až takmer pri chorvátskych hraniciach a samozrejme sa jedná o prekrásne vodopády Kravica.


Súvisiaca fotogaléria

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C