www.infoglobe.sk » Borobudur

Borobudur

Publikované: 2.8.2010
Borobudur je chrámový komplex mahájánového budhizmu v indonézskom Magelangu, na Strednej Jáve. Skladá sa zo šiestich štvorcových terás zavŕšených tromi kruhovými terasami, celá stavba je posiata reliéfnymi panelmi, a sochami Budhu.

Kedysi dostali dvorný astrológovia úlohu nájsť v kráľovskej ríši miesto, kde sa slnko-muž spája so zemou-ženou. Vedci začali skúmať horoskopy a za miesto styku určili kupolovitý vrch v úrodnej oblasti Jávy. Tak bolo v polovici 8. storočia nájdené pravé miesto pre stavbu kópie posvätnej hory Meru, okolo ktorej sa podľa hinduistov točí celý svet. Desaťtisíce otrokov museli na vyvolenom vrchu postaviť osemposchoďový chrám. Trvalo 80 rokov, než sa im podarilo navŕšiť neuveriteľné množstvo takmer 60 000 m³ tesaných kameňov bez spojovacieho materiálu, a ako sa prírodný vrch premenil v horu postavenú ľudskými rukami. Výstavbu svätyne však okrem hinduizmu rýchlo začal ovplyvňovať budhizmus, ktorý oblasť Jávy rýchlo dobýval. Na každú terasu boli rozmiestnené stovky sôch Budhov v tvare kamenných plastík, bronzových sôch alebo reliéfnych obrazov. Chrám dokončený v roku 830 dostal meno Borobudur, čo znamená chrám nespočetných Budhov.
Mnoho budhistických pútnikov, ktorí sa vydávali do Borobudur, videlo vo zlatohnedej chrámovej hore náboženský zázrak, nemajúci inde vo svete obdobu. Stúpanie po deviatich terasách v smere hodinových ručičiek označovalo cestu k nirváne, keď každý stupeň bol vyššou úrovňou skúseností. Deväťdielny chodník sa skladal zo šiestich veľkých štvorcových terás a troch menších kruhových. Na ceste nahor pútnici prechádzali okolo tisícov reliéfov s výjavmi z Budhovho života. Chodník viedol pozdĺž početných výklenkov so sochami Budhu a jeho nasledovníkov, až na najvyššie tri kruhové terasy chrámu so 72 stúpami, zvonovitými kamennými vežičkami, kedy každá z nich ukrývala kamenného Buddhu. 
Na najvyššom poschodí chrámu čakala na pútnikov najväčšia stúpa o priemere 1,5 m, ktorá ako jediná zostala neozdobená, čo symbolizovalo absolútny kľud, oslobodenie, nirvanu. Až do polovice 10. storočia bol Borobudur najdôležitejším buddhistickým pútnickým miestom v oblasti dnešného indonézskeho súostrovia. Potom sa centrum viery presunulo na východnú Jávu, kde sa budhizmus dočkal nového rozkvetu. V roku 1006 vybuchla sopka Merapi, a Borobudur bol silne poškodený. Na stenách sa vytvorili pukliny, sochy sa začali rozpadať a na chrám nespočetných Budhov padla silná vrstva popola. Divoká džungľa svätyňu rýchlo pohltila, a ukryla ju na veľa rokov pred zrakmi človeka.
Za svoje znovuobjavenie v roku 1814 vďačí chrám britskému guvernérovi sirovi Rafflesovi, ktorý sa veľmi zaujímal o to, čo skrývajú tesané kamene obrastené vegetáciou. V nasledujúcich rokoch uzreli časti Borobudur svetlo sveta. Chrám bol však v zúboženom stave, väčšina bronzových sôch zmizla a ďalším chýbala hlava. V rokoch 1907-1911 došlo pod vedením Holanďana Theodora van Erpa k prvým reštaurátorskými prácam. Súčasne bola založená rozsiahla fotodokumentácia stavby, a tak mohol byť Borobudur v 20. storočí zreštaurovaný do svojej pôvodnej podoby. Rovnako ako pred tisíc rokmi o náboženských sviatkoch putujú budhistickí pútnici opäť k pozemskej kópii nebeskej hory Meru. Ak pútnik natiahne ruku do jedného z otvorov vo výklenku a zobudí Buddhu, bude vraj mať podľa budhistickej viery veľké šťastie. 

Text: Denisa Arvajová, Potulky svetom
Foto: wikipedia.com - Gunkarta, picasaweb.com - andrew.nelson.phoenix, Lorelle, Toyo

Preklad: Waniová Stanislava



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X