www.infoglobe.sk » Bolívia – Santa Cruz de la Sierra

Bolívia – Santa Cruz de la Sierra

Publikované: 15.9.2023
Santa Cruz de la Sierra je najväčšie mesto Bolívie a leží v stredovýchodnej časti krajiny. Rozprestiera sa ďaleko od Ánd v rovinatej púštnej oblasti a veľmi zaujímavý je najmä pohľad na toto mesto z vtáčej perspektívy. Oválny pôdorys tvoria štyri obchvatové kruhy (anillos). Tieto kruhy spájajú radiales – lúče hlavných ciest, ktoré sú číslované v smere hodinových ručičiek a ktorých je spolu 27.

Článok vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Mesto pripomína skôr rozľahlú dedinu, a to kvôli nižšej zástavbe a pokojnému životu. Ale nachádza sa tu aj zopár noblesnejších uličiek s drahými butikmi. Nikto sa nikam neponáhľa a miestni ľudia si radi posedia na lavičkách v centre a odpočívajú, takže sa dá povedať, že ich hodinky na rukách sú skôr ozdobným doplnkom.

park El Arenal

Keď prechádzame centrum mesta, ktoré tvorí Plaza 24 de Septiembre, nezdá sa mi Santa Cruz ako nejaký klenot. Avšak nejakú tú pozitívnu energiu vyžaruje. Samotné centrum je skôr nižšie, takže sa človek necíti príliš zovretý medzi stavbami. Vyššiu stavbu tu predstavuje akurát tehlová bazilika San Lorenzo, ktorej dve veže presahujú okolité stavby (jedna z veží slúži ako rozhľadňa a dá sa navštíviť). Uličky smerujúce od centra (napr. Junín) sa nesú v duchu noblesných butikov, kde sa predáva značková móda, zlato a iný luxusný tovar. Miestni obyvatelia lenivo posedávajú v tieni stromov na lavičkách a hrajú šach alebo len tak relaxujú a pozerajú okolo. Tí, ktorí nesedia na hlavnom námestí, si užívajú v parku El Arenal, kde je jazierko s fontánou. Na malom ostrovčeku je stavba s reliéfom (La gesta del Oriente Boliviano) bolívijského umelca Lorgia Vacy.

centrum Santa Cruz a šachová partia

V jednej historickej budove na ulici Junín sa nachádza Múzeum histórie, ktoré je zdarma a venuje sa koloniálnej tématike nielen Santa Cruz, ale celej Bolívie a jej pôvodným obyvateľom Guaraní – pôvodný indiánsky kmeň žijúci v nížinatých oblastiach Bolívie, hojne v Paraguaji a Brazílii. Nachádzajú sa tu zvieracie masky, keramika a tinajas (nádoby na výrobu chicha – kukuričného piva). Ďalej je tu sála venovaná mapám Bolívie a celej Južnej Ameriky, ako sa formovala v koloniálnych a španielskych dobách.

v múzeu histórie v múzeu histórie 

V Santa Cruz nájdeme štýlovú zoologickú záhradu, ktorá je plná najmä bolívijskej fauny. A keďže je Bolívia bohatá na biodiverzitu, dajú sa tu vidieť zvieratá z púšte, hôr aj pralesu.

papagáje v santacruzskej zoo

Zblízka tak po prvý raz uvidím mravčiara alebo si pohladím leňocha. Veľké a farebné papagáje a tukany mi lietajú nad hlavou a kapybary sa pasú pri priľahlom rybníku obývanom krokodílmi a korytnačkami. Prehliadka trvá asi 2 hodiny (pomalšou chôdzou). Dajú sa tu vidieť aj nandu, jaguáre, lamy, plazy, pavúky a niekoľko druhov opíc.

pásavec v zoo

V Santa Cruz je nielen zoo, ale aj botanická záhrada. Upravovaná je však iba predná časť, čo žiaľ dopredu nevieme, a tak sa prechádzame až do vnútra samotnej záhrady, ktorá je naozaj rozľahlá. Je to však skôr obrovský les ležiaci ľadom, vyše hodinu ním prechádzame až na koniec a následne späť. Dokonca v lese prebudíme nejakého pána, ktorý tu spí.

v botanickej záhrade – kaktusová časť

Netuším, či sa jedná o zamestnanca, alebo bezdomovca, ktorý tu prespáva, či návštevníka, čo sa tu stratil minulý týždeň. Aj tu narazíme na pár zvierat, predovšetkým na opice na stromoch a mnoho druhov vtákov. Pri malom jazierku, kam sa vydáme kvôli pelikánom, natrafíme na asi trojmetrové krokodíly. Tie už nie sú ani za plotom, ani za ničím, tak sa k nim dá priblížiť na vzdialenosť individuálnej odvahy.

krokodíl na brehu jazierka v botanickej záhrade  

Keď na autobusovom termináli riešime odjazd zo Santa Cruz, tak nás pred budovou odchytáva pán oblečený ako bežný občan a žiada si naše pasy. To odmietame, pretože sú zaznamenané prípady s falošnými policajtmi a príslušníkmi cudzineckej polície. Žiadame aspoň odznak či iné overenie. Pán vyťahuje iba kartičku, kde je napísané niečo ako „migracion“ s fotkou a menom.

Miestne kroje a tance za zvukov camby (hudba z východných nížin)

Keďže je všade veľa ľudí, dávame mu pasy, ktoré si prehliada, a radšej si ho držím pri tele. Neviem, či je to falošný strážnik alebo nie, ale ani nevie, že máme mať nejaké výstupné papiere z Bolívie, ktoré turista nesmie stratiť. Všíma si to náhodne v druhom pase, tak sa rýchlo zaujíma aj o tie predchádzajúce. Potom len kývne, ja rýchlo preberám pasy k sebe a on odchádza preč. Toto píšem len ako upozornenie, že sa to môže stať a turista by si mal dávať pozor. Keď „policajt“ vyzerá veľmi podozrivo, tak je lepšie ísť s ním na policajnú stanicu, pretože turista nemusí nikomu na ulici (aj keď ma preukaz) ukazovať doklady .

na santacruzskom trhovisku  

Santa Cruz je naše posledné mesto Bolívie. Bohužiaľ sa odtiaľ nedá dostať do Paraguaja inak než dlhým nočným a denným prejazdom cez územie ničoho. Vedie cez vyprahnutú, suchú a neúrodnú oblasť Chaco. Alebo nám tu skôr nikto nie je schopný povedať, či sa dá do Paraguaja dostať ešte nejak inak. Na informáciách nevedia, máme sa spýtať dopravcov. Autobusoví dopravcovia sú v Bolívii asi najviac klamúci ľudia, ale nedá sa nič robiť. Lúčime sa so Santa Cruz – pekným, drsným a posledným navštíveným mestom v Bolívii a radšej mierime rovno do Asunciónu.

bazilika San Lorenzo

GPS: 17°46'50.4"S 63°10'25.4"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 21.7.2023
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok, je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Paraguaj, Asunción - pohodové hlavné mesto
Publikované: 22.9.2023
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Bolívia, Samaipata - pokojná dedinka
Publikované: 8.9.2023
Kupovanie lístkov na autobus je v Bolívii perfektný zážitok a skúška nervov na oboch stranách. V meste Sucre kupujeme lístky do dediny Samaipata, ktorá je smerom na Santa Cruz de la Sierra, čo by malo byť naše posledné mesto v Bolívii. V dedine Samaipata si chceme na chvíľku oddýchnuť, pretože v posledných dňoch sme viacmenej lietali v davoch ľudí.

Bolívia – krásne mesto Sucre
Publikované: 1.9.2023
Sucre je najkrajšie a koloniálne najzachovalejšie mesto Bolívie, ktoré sme na našej ceste navštívili. Taktiež to je najupravenejšie a najčistejšie mesto v tomto štáte. Dá sa tu priam cítiť to odhodlanie a chuť ľudí udržiavať svoje mesto v uhladenom štýle. Je elegantné, farebne jednoduché a miestni sú na to hrdí, keď mestom prechádzajú. Veľkostne sa podobá Potosí a žije v ňom necelých 250 tisíc ľudí. Od roku 1991 je právom zaradené do zoznamu UNESCO.

Bolívia – koloniálne mesto Potosí
Publikované: 25.8.2023
Cesta z Uyuni do mesta Potosí trvá iba tri hodiny a nepozerať sa počas nej von z okna by bolo hriechom. Od plochej púštnej oblasti sa cesta zdvíha a prechádza cez nevysoké, ale o to krajšie dúhové hory. Stále má krajina púštny charakter, oblasť je dosť vyprahnutá a bez veľkej vegetácie. Okolo cesty môžete uvidieť lamy aj nandu.

Bolívia – Uyuni a soľná pláň
Publikované: 18.8.2023
Keď na terminále v meste Cochabamba zistíme, že autobusové spoločnosti sa rozhodli štrajkovať, trochu nám to naruší nasledujúce plány. V Bolívii nie sú štrajky nič neobvyklého. Sme tu druhý týždeň a už zažívame druhý. Zamestnanci aj samotní obyvatelia berú túto vec športovo a nijako ich to neznepokojuje. Viackrát nám bolo povedané, že takýto štrajk trvá najmenej tri dni.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 11.8.2023
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál.

Bolívia – metropola La Paz
Publikované: 4.8.2023
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou neobvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Jednoducho si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami.

Bolívia – malebná dedinka Coroico
Publikované: 28.7.2023
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín. Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.


Súvisiaca fotogaléria

Bolívia – srdce Južnej Ameriky
Pre mnohých turistov nie je Bolívia pri návšteve Južnej Ameriky hlavným cieľom, ale našťastie ju ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
10 °C
zajtra:
streda 17.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X