www.infoglobe.sk » Bolívia, Cochabamba – hor sa do strednej Bolívie

Bolívia, Cochabamba – hor sa do strednej Bolívie

Publikované: 2.8.2013
Cochabamba je hlavným mestom Cochabambskej správnej oblasti, ktorá pokrýva plochu veľkú približne ako Slovensko. Tento správny celok je v krajine známy vďaka svojej úrodnej pôde a preto sa mu hovorí „obilnica Bolívie“. Medzi plodiny, ktoré sa tu najviac pestujú patrí obilie, tabak, cukrová trstina, ďalej to sú zemiaky alebo kakaové bôby.

Vďaka úrodnej pôde je región obývaný už po niekoľko tisícročí. Zo začiatku to boli rôzne indiánske kmene alebo civilizácie (vrátane Inkov), až v 16. storočí sem dorazili Španieli. V tomto regióne sa okrem iného nachádza niekoľko prírodných parkov ako Currasco (rozloha 6 tisíc km²), Tunari (3 tisíc km²) alebo najväčší Isoboro Sécure (13,7 tisíc km²).

Cochabamba

Meno Cochabamba sa skladá z dvoch slov znamenajúcich „jazero“ a „pláň“. Keď sa do Latinskej Ameriky dostali španielski dobyvatelia a v neďalekom Potosí sa začalo ťažiť striebro, prosperita dorazila aj do Cochabamby. V 18. storočí, keď začala ťažba z oblasti ustupovať, zaznamenalo mesto obdobie úpadku.

Cochabamba

Kvôli svojmu miernemu podnebiu bolo mesto cieľom migrácií a dnes je v tomto ohľade naďalej obľúbené hlavne vďaka svojej ekonomickej situácii. Mesto Cochabamba s totiž Templo Sarcovrátilo medzi prosperujúce bolívijské mestá a jeho oblasti okolo napríklad Plaza Colón reprezentujú súčasnú modernosť. Spravidla sa tam totiž nachádzajú nové budovy a sídla spoločností.

Ekonomika mesta a celej tejto správnej oblasti nie je striktne tvorená iba poľnohospodárskou výrobou, ale tiež priemyselnou. V Cochabambe sa totiž vyrábajú tiež autá, čistiace prostriedky, kozmetika alebo cement.

DiosasInak dobrú povesť mesta narušuje fakt, že je známe ako centrum zločinu spojeného s distribúciou kokaínu. Práve šéfovia kartelov údajne stoja za rozsiahlou výstavbou domov v meste. S tým súvisí aj upozornenie, aby ste sa vyhýbali nočným prechádzkam po meste, pretože ľudia sú tu často okrádaní gangmi. Najlepšie sa je zdržiavať na uliciach, kde sa pohybuje mnoho ľudí.

V meste sa môžete dostať do niekoľkých múzeí, vidieť historické pamiatky a ďalšie turistické atrakcie. Medzi najzaujímavejšie múzea sa zaraďuje Múzeum medicíny, Archeologické múzeum Christo de la Concordiaalebo Prírodovedecké múzeum.

Cristo de la Concordia – možno si vybavujete sochu Krista v Rio de Janeiro. Miestny Kristus je o niečo väčší než ten brazílsky a tým bol aj najväčšou sochou svojho druhu na svete až do roku 2010, kedy v Poľsku vznikla ešte väčšia socha.

Plaza 14 de septiembre – považuje sa za centrum Cochabamby a je uspôsobené ako pešia zóna pre domácich ja turistov. Sú tu miesta, kde sa ľudia pravidelne stretávajú, konajú sa tu rôzne slávnosti či vystupujú pouliční umelci.

Parque acuático – je parkom, ktorý je tematicky zameraný na ekológiu a hlavne vodné športy. Vďaka svojim zábavným atrakciám je obľúbený predovšetkým medzi deťmi.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Jimmy Gilles, propiopropio 2, Dcoetzee, DelGranadoTrabajo propioande 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 12.9.2016
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Bolívia – dedinka Coroico
Publikované: 19.9.2016
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín (cena 150 Kč). Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.

Bolívia – La Paz
Publikované: 26.9.2016
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou nezvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Proste si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami. Samotné mesto vyzerá, ako by ležalo v kráteri a po svahoch navôkol sú vystavané domy z pálených tehál, čo pôsobí dosť usporiadane. Z blízka je to však neuveriteľný chaos uličiek a rozostavaných domčekov. Dole v centre sa medzi historickými stavbami týčia vysoké budovy. Je to zaujímavá všehochuť. Nad tým všetkým jazdia lanovky, ktoré tu simulujú nadzemku či metro. Je to najrýchlejší spoj z jedného konca na druhý.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 3.10.2016
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál. Jediné spoje odchádzajú o šiestej ráno, takže sa vraj musíme poponáhľať. To využíva taxikár pred budovou, ktorý nám narozpráva, ako ďaleko je miesto odjazdu a nadsadí si cenu. Aj keď neradi, kývneme mu na súhlas a ideme s ním celé dve minúty do vedľajšej štvrte, kde ešte panuje tma. Vysadí nás pri garáži a ľuďom stojacím pri dodávke nahlási, že doviezol dvoch cudzincov. S úsmevom preberá 15 BOB (55 Kč).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
23.4.2018
Aj tento rok sa v Bratislave uskutoční mestský open air festival Bratislavský majáles, ktorý so sebou prinesie bohatý hudobno-kultúrny program s čerešničkou v podobe veľkolepého ohňostroja na Dunaji.
22.4.2018
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov zaznamenala aj v roku 2017 rast návštevnosti turistických prevádzok a zariadení v regióne, kde pôsobí. Návštevnosť sa zvýšila o takmer 6 % a dosiahla 52 492 osôb. Počet prenocovaní týchto turistov sa zvýšil o 4,3 % a dosiahol 316 590 nocľahov. Priemerne tak strávil jeden turista v regióne šesť nocí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 24. 4. 2018
sviatok:Juraj
dnes:
utorok 24.4.
23 °C
zajtra:
streda 25.4.
27 °C