www.infoglobe.sk » Bolívia, Cochabamba – hor sa do strednej Bolívie

Bolívia, Cochabamba – hor sa do strednej Bolívie

Publikované: 2.8.2013
Cochabamba je hlavným mestom Cochabambskej správnej oblasti, ktorá pokrýva plochu veľkú približne ako Slovensko. Tento správny celok je v krajine známy vďaka svojej úrodnej pôde a preto sa mu hovorí „obilnica Bolívie“. Medzi plodiny, ktoré sa tu najviac pestujú patrí obilie, tabak, cukrová trstina, ďalej to sú zemiaky alebo kakaové bôby.

Vďaka úrodnej pôde je región obývaný už po niekoľko tisícročí. Zo začiatku to boli rôzne indiánske kmene alebo civilizácie (vrátane Inkov), až v 16. storočí sem dorazili Španieli. V tomto regióne sa okrem iného nachádza niekoľko prírodných parkov ako Currasco (rozloha 6 tisíc km²), Tunari (3 tisíc km²) alebo najväčší Isoboro Sécure (13,7 tisíc km²).

Cochabamba

Meno Cochabamba sa skladá z dvoch slov znamenajúcich „jazero“ a „pláň“. Keď sa do Latinskej Ameriky dostali španielski dobyvatelia a v neďalekom Potosí sa začalo ťažiť striebro, prosperita dorazila aj do Cochabamby. V 18. storočí, keď začala ťažba z oblasti ustupovať, zaznamenalo mesto obdobie úpadku.

Cochabamba

Kvôli svojmu miernemu podnebiu bolo mesto cieľom migrácií a dnes je v tomto ohľade naďalej obľúbené hlavne vďaka svojej ekonomickej situácii. Mesto Cochabamba s totiž Templo Sarcovrátilo medzi prosperujúce bolívijské mestá a jeho oblasti okolo napríklad Plaza Colón reprezentujú súčasnú modernosť. Spravidla sa tam totiž nachádzajú nové budovy a sídla spoločností.

Ekonomika mesta a celej tejto správnej oblasti nie je striktne tvorená iba poľnohospodárskou výrobou, ale tiež priemyselnou. V Cochabambe sa totiž vyrábajú tiež autá, čistiace prostriedky, kozmetika alebo cement.

DiosasInak dobrú povesť mesta narušuje fakt, že je známe ako centrum zločinu spojeného s distribúciou kokaínu. Práve šéfovia kartelov údajne stoja za rozsiahlou výstavbou domov v meste. S tým súvisí aj upozornenie, aby ste sa vyhýbali nočným prechádzkam po meste, pretože ľudia sú tu často okrádaní gangmi. Najlepšie sa je zdržiavať na uliciach, kde sa pohybuje mnoho ľudí.

V meste sa môžete dostať do niekoľkých múzeí, vidieť historické pamiatky a ďalšie turistické atrakcie. Medzi najzaujímavejšie múzea sa zaraďuje Múzeum medicíny, Archeologické múzeum Christo de la Concordiaalebo Prírodovedecké múzeum.

Cristo de la Concordia – možno si vybavujete sochu Krista v Rio de Janeiro. Miestny Kristus je o niečo väčší než ten brazílsky a tým bol aj najväčšou sochou svojho druhu na svete až do roku 2010, kedy v Poľsku vznikla ešte väčšia socha.

Plaza 14 de septiembre – považuje sa za centrum Cochabamby a je uspôsobené ako pešia zóna pre domácich ja turistov. Sú tu miesta, kde sa ľudia pravidelne stretávajú, konajú sa tu rôzne slávnosti či vystupujú pouliční umelci.

Parque acuático – je parkom, ktorý je tematicky zameraný na ekológiu a hlavne vodné športy. Vďaka svojim zábavným atrakciám je obľúbený predovšetkým medzi deťmi.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Jimmy Gilles, propiopropio 2, Dcoetzee, DelGranadoTrabajo propioande 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bolívia – Copacabana a Isla del Sol
Publikované: 12.9.2016
Prvé mesto v Bolívii, ktoré cestovateľ idúci pozemnou cestou z Peru navštívi, je väčšinou Copacabana. Pokiaľ nie, tak by mal určite návštevu aspoň zvážiť. Keď mestu odpustíme povinný a zbytočný poplatok 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana pekné a pokojné miesto vhodné na odpočinok, umocnené pôžitkom pri pohľade na jazero Titicaca. Tomuto malebnému jazernému letovisku dodáva neuveriteľné kúzlo nielen to, že je malé, ale tiež to, že sa tu dá dlho prechádzať a vychutnávať si ho.

Bolívia – dedinka Coroico
Publikované: 19.9.2016
Zo slnečnej Copacabany ideme cez bolívijskú metropolu La Paz rovno do malej dedinky Coroico, ktorú sme cielene vybrali na niekoľkodenný odpočinok v prírode. Z La Pazu ide do tejto dediny priame colectivo (hromadná preprava – dodávka) okolo troch hodín (cena 150 Kč). Z nadmorskej výšky 3 600 m n. m. (La Paz) musíme vystúpať ešte o ďalší výškový kilometer, aby sme následne serpentínami zostúpili rovno do oblasti Yungas (prechodová oblasť medzi vysokohorskou krajinou And a nížinatými pralesmi). Vedie tu aj vyhlásená bolívijská atrakcia „cesta smrti“, ktorá je teraz len turistickou atrakciou. Od roku 2006 sa totiž jazdí po novej asfaltovej ceste, a tak bahnitá „najnebezpečnejšia cesta sveta“, kde údajne ročne zahynulo až 300 ľudí, je využívaná prevažne len pre zjazdy na bicykloch.

Bolívia – La Paz
Publikované: 26.9.2016
Na mesto La Paz som bol v Bolívii asi najviac zvedavý, pretože ma vždy lákalo svojou nezvykle vysokou polohou (pre metropolu). Vravel som si, ako tam vlastne ľudia žijú v tých 3 600 metroch nad morom. Potom, čo som v týchto nadmorských výškach pobýval v Andách v Ekvádore alebo Peru, som zistil, že to tak zložité nie je. Proste si človek zvykne. No aj tak je svojou nadmorskou výškou La Paz raritou medzi svetovými veľkomestami. Samotné mesto vyzerá, ako by ležalo v kráteri a po svahoch navôkol sú vystavané domy z pálených tehál, čo pôsobí dosť usporiadane. Z blízka je to však neuveriteľný chaos uličiek a rozostavaných domčekov. Dole v centre sa medzi historickými stavbami týčia vysoké budovy. Je to zaujímavá všehochuť. Nad tým všetkým jazdia lanovky, ktoré tu simulujú nadzemku či metro. Je to najrýchlejší spoj z jedného konca na druhý.

Bolívia – Národný park Torotoro
Publikované: 3.10.2016
Najrýchlejší a najjednoduchší prejazd z La Pazu do dediny Torotoro je nočným autobusom do Cochabamby, kde následne prestúpite na colectivo (miestna hromadná doprava). O trištvrte na šesť ráno blúdime terminálom Cochabamby a zisťujeme, z ktorého nástupišťa ide nejaký spoj do dediny Torotoro. Pani, ktorá je na informáciách, je ešte rozospatejšia než my, takže komunikácia trochu viazne, no aj tak z nej s prestávkami na zívania vydolujeme, že musíme ísť na iný terminál. Jediné spoje odchádzajú o šiestej ráno, takže sa vraj musíme poponáhľať. To využíva taxikár pred budovou, ktorý nám narozpráva, ako ďaleko je miesto odjazdu a nadsadí si cenu. Aj keď neradi, kývneme mu na súhlas a ideme s ním celé dve minúty do vedľajšej štvrte, kde ešte panuje tma. Vysadí nás pri garáži a ľuďom stojacím pri dodávke nahlási, že doviezol dvoch cudzincov. S úsmevom preberá 15 BOB (55 Kč).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
2 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C