www.infoglobe.sk » Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody

Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

El Chaltén

Z mesta Gobernador Gregores nám do El Chalténu chýba iba kúsok, asi 300 km. Lenže áut tu prejde len veľmi málo, a tak je to pre nás nadľudská úloha. Po celodennom čakaní to nevzdávame a ideme stopovať aj ďalší deň. Usmeje sa na nás šťastie, zastaví nám Novozélanďanka Joe, ktorá tiež ide do El Chalténu. Aj keď sme si vraveli, že je to „len“ 300 km, cesta nám trvala asi 7 hodín. Po prvé sa tu ide asi 60 km po nespevnenej ceste, po druhé sme cestou často zastavovali kvôli foteniu, pretože Joe je fotografka. A ja som bol rád, že ju nemusím prosiť, aby zastavovala. Do tretice sme cestou pomáhali miestnym farmárom chytať teľa. Asi trojdenné teľa sa stratilo a utekalo preč. Dlho by v tejto nehostinnej krajine neprežilo, ale našťastie sme ho chytili.

cestou do El Chalténu

V El Chalténe na nás dýchne duch turistického strediska. Všetky predchádzajúce mestá po Ruta 40 smerom k juhu boli skôr prejazdné, no tu už jasne vidieť, že sa sem turisti len tak hrnú. Do hostelu sa nám veľmi ísť nechce a cenovo nás takmer rovnako vyjde apartmán pre dve osoby. Vzhľadom na chladné a veterné počasie zavrhujeme kempovanie a spanie v stane, čo sa ukáže ako správna voľba, pretože na ďalší deň fúka a sneží. Na výlet do hôr to rozhodne nie je vhodné, neužili by sme si žiadne výhľady.

El Chaltén je najmladším mestom v Patagónii, nenájdete tu žiadnu históriu, je to len turistické mesto. Od novembra do mája sem prúdia turisti milujúci hory a pešiu turistiku. Trochu nás prekvapuje, že do okolitého národného parku Los Glaciares sa neplatí žiadne vstupné, a dokonca tu sú aj miesta priamo vyznačené pre stanovanie zdarma.

národný park Los Glaciares

Z El Chalténu vedie mnoho turistických trás. Podľa času a fyzickej kondície si môže človek vybrať buď z organizovaných výletov, alebo samostatných jednodenných výletov či dokonca výprav na niekoľko dní. Pre samostatné výlety platí, že patria k tým jednoduchším, netreba mať skúsenosti s horolezeckými aktivitami, len treba počítať s tým, že prejdete okolo 20 km. Za tie krásne výhľady však trocha driny rozhodne stojí.

pustina

vodopád Chorrillo del Salto

Asi najkratším výletom je vodopád Chorrillo del Salto, ktorý sa nachádza len pár minút od mesta. Naším prvým výletom je trek k Laguna de los Tres, k hore Fitz Roy. Fitz Roy je špeciálna hora zo všetkých uhľov pohľadu. Dosahuje výšku 3 405 metrov a patrí k najobtiažnejším horám pre výstup. Napriek tomu, že nedosahuje závratnú výšku, neustále ju bičuje vietor a je pokrytá ľadom. Pôvodní obyvatelia nazývali horu „Chaltén“, v preklade „Fajčiaca hora“, pretože vrchol hory je takmer stále zahalený v mrakoch. Preto si ľudia kedysi mysleli, že sa jedná o sopku. Francisco Pascasio Moreno dal v roku 1877 tejto hore meno Fitz Roy – po kapitánovi lode Beagle, Robertovi FitzRoyovi.

NP Los Glaciares   ľadovec Piedras Blancas

Počasie nám praje, a tak sa na cestu vydáva viac turistov. V hlavnej sezóne to tu musí byť natrieskané, pretože aj teraz tu je dosť turistov. Zo začiatku je svah dosť strmý, ale nie je to nič náročného. Míňame Laguna Capri a k vyhliadkovému miestu sa dostávame po cca 4 hodinách. Až k Laguna de los Tres sa nevydávame, pretože cesta je zasnežená a zle prechodná. Späť sa vraciame po ceste okolo Laguna Madre a Laguna Hija. Tu už stretávame podstatne menej turistov, pretože hlavným lákadlom je výhľad na Fitz Roy. Celý trek nám trval asi 8 hodín a prešli sme zhruba 26 km s 500metrovým prevýšením.

Laguna Torre

Na ďalší deň mierime k Laguna Torre s výhľadom na horu Cerro Torre. Jediná nevýhoda tohoto treku je, že sa vraciate po rovnakej ceste, ale výhľad na lagúnu s kusmi ľadovca rozhodne stoja za to. Celkovo sme za necelým 7 hodín prešli 21 km.

Príroda v okolí El Chalténu je úchvatná a milovníci hôr a krásnej čistej prírody by toto miesto rozhodne nemali vynechať.

GPS: 49°19'50.9"S 72°53'15.2"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína: Z La Riojy do Tucumánu – zoznamujeme sa aj s tradíciami
Publikované: 4.12.2017
Z La Riojy sa vydávame ďalej, naším cieľom je San Miguel de Tucumán. Ani vo sne by nás asi nenapadlo, že medzitým stihneme navštíviť aj jednu miestnu súťaž vo folklórnych tancoch.

Argentína: Z Córdoby do Mendozy
Publikované: 6.11.2017
Po pár dňoch v Córdobe sa presúvame ďalej. Je to veľké mesto a nás čaká ešte Mendoza. Keď zistíme, že do malého mesta Cosquin ide prímestský vlak, ktorý navyše stojí len pár korún, voľba je jasná. Navyše sa ide peknou krajinou, dokonca aj Argentínčania s deťmi občas cestou jasajú, aké tu sú pekné výhľady. A na zastávkach pokojne vystúpia a kupujú si raňajky. Pred cieľovou stanicou ešte zmeníme plán a vystúpime pri jazere Lago San Roque. Tu sa nachádza obľúbená turistická atrakcia – jedna z najväčších prepadových dier na svete, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 1890. Už len pri pohľade na ňu dostáva človek strach. Odtiaľ sa potom stopom dostávame do mesta Villa Carlos Paz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
2 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C