www.infoglobe.sk » Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I

Publikované: 26.3.2018
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Mesto bolo založené dokonca až dvakrát. Po prvý raz v roku 1536, kedy španielsky kolonizátor Pedro de Mendoza založil prvú osadu a dal jej meno Ciudad del Espíritu Santo y Puerto de Santa María del Buen Ayre. Po druhý raz a definitívne založil mesto Juan de Garay v roku 1580, ktorý toto miesto pomenoval Ciudad de Trinidad. Druhá polovica 19. storočia znamenala pre mesto veľký prisťahovalecký prúd. Španieli, Taliani, Poliaci a Rusi dali mestu Buenos Aires kultúrnu odlišnosť a v 20. storočí nasledovala migrácia z latinskoamerických zemí a Ázie.

prezidentský palác

prezidentský palác v paláci

V srdci mesta nájdete množstvo historických budov z 19. storočia, postavených v európskom štýle. Najstarším verejným námestím v Buenos Aires je Plaza de Mayo, kde sa odohralo mnoho dôležitých udalostí. Námestie je pomenované po Májovej revolúcii, ktorá sa začala 25. mája 1810. Zdarma tu môžete navštíviť prezidentský palác Casa Rosada (Ružový dom). Treba sa však cez internet zaregistrovať na prehliadku a s touto registráciou a pasom sa potom dostaviť do paláca. V Ružovom dome sídli argentínska národná vláda a prezidentská kancelária. Postavený bol na mieste pevnosti, ktorú v roku 1580 založili Španieli. Po vyhlásení nezávislosti bola pevnosť britským architektom Edwardom Taylorom prestavaná na colný úrad a neskôr v roku 1862 si vtedajší prezident Bartolomé Mitre zvolil budovu za sídlo jeho vlády. Jeho nástupca Domingo Faustino Sarmiento neskôr budovu rozšíril a on pravdepodobne aj nariadil natrieť jeho fasádu ružovou farbou v snahe rozptýliť politické napätie a to tak, že zmiešal farby opozičných politických strán. Jediným prezidentom, ktorý žil v Casa Rosada, bol Roque Sáenz Peña, medzi rokmi 1910 a 1914. Za prezidentským palácom sa dá navštíviť Museo del Bicenntenario, zamerané na históriu Argentíny. Naproti palácu stojí bronzová socha Manuela Belgrana, ktorý drží argentínsku vlajku. Tento jazdecký pomník slávnostne odhalili v roku 1873.

Museo del Bicenntenario Museo del Bicenntenario

socha Manuela Belgrana

Oproti prezidentskému palácu sa nachádza radnica z polovice 18. storočia – Cabildo de Buenos Aires, ktorá bola miestom španielskej koloniálnej správy v meste. Pôvodne bola stavba z roku 1580 postavená z nepálených tehál. Súčasná podoba pochádza z druhej polovice 18. storočia, kedy slúžila ako dôležitá administratívna budova počas prvého storočia argentínskej nezávislosti. Dnes je v budove umiestnené Národné múzeum radnice a Májovej revolúcie.

El Cabildo

Na mieste dnešnej Catedral Metropolitana bola v roku 1593 na základe príkazu Juana de Garay postavená prvá kaplnka. Stavba bola pozmenená a prestavaná celkovo až sedemkrát. Výstavba poslednej stavby, ktorú dnes vidíme, bola zahájená v roku 1752, ale dokončená nebola až do polovice 19. storočia.0 Dvanásť stĺpov prednej strany katedrály, ktoré predstavujú dvanásť apoštolov Krista, pripomína skôr grécky chrám než katolícku stavbu.

Catedral Metropolitana

Uprostred námestia sa nachádza Pyrámide de Mayo – pyramída vysoká 19 metrov, ktorá bola postavená v roku 1811 pri príležitosti osláv prvého výročia Májovej revolúcie. Na vrchole pyramídy stojí postava predstavujúca slobodu. Každý štvrtok sa na námestí schádzajú „Matky z Plaza de Mayo“ a pochodujú okolo pyramídy. Takto sa tu schádzajú od roku 1977 vždy v bielej šatke na hlave, ktorá sa stal symbolom tohoto hnutia. Požadujú informácie o svojich nezvestných deťoch, ktoré zmizli počas špinavej vojny.

ulice v Buenos Aires

V Buenos Aires sme strávili 3 dni a každý deň sme nachodili až 15 km. Nabudúce sa teda presunieme kúsok ďalej za historické centrum, na tajuplný cintorín, prejdeme sa farebnou uličku plnou tanga a odpočinieme si v ekologickej rezervácii.

GPS: 34°38'03.8"S 58°21'45.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II
Publikované: 2.4.2018
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban