www.infoglobe.sk » Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre

Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Lokalita Luján sa nachádza na severovýchode provincie Buenos Aires a je územím viery a duchovnosti. Prevláda tu náboženská a vidiecka turistika. Mesto sa prezýva „Ciudad de la Fe“ čiže „Mesto viery“. Uznávané je pre svoju impozantnú gotickú baziliku a zázračný obraz Virgen de Luján. Obraz Panny Márie, vysoký 38 cm, sa do mesta dostal v roku 1630 a už tu zostal.

bazilika bazilika Virgen de Luján

Zo začiatku bol obraz Panny Márie umiestnený vo svätyni a práve okolo nej začalo od roku 1671 vznikať mesto Luján. Výstavba baziliky, ktorá bola postavená výhradne z darov od ľudí započala v roku 1887. Každý rok putuje až milión pútnikov peši 60 km, aby poďakovali Panne Márii. Pretože do mesta neustále prúdia davy turistov a zájazdov, ubytujeme sa ďalej od centra, v kempe, kde je pokoj. Autobusy sem jazdia celý deň práve kvôli návšteve baziliky. Námestie Plaza Belgrano pri bazilike sa v minulosti volalo Plaza Real, pretože tu viedla cesta Camino Real do Alto Perú. Nakoniec bolo premenované po generálovi Belgranovi a bol tu umiestnený aj jeho pamätník. Obrovské námestie dokáže poňať tisíce pútnikov. Námestie je obklopené komplexom Museográfico Enrique Udaondo, ktorý zahŕňa dve najstaršie budovy v provincii – Cabildo a Casa del Virrey, obe boli v roku 1942 prehlásené za národné kultúrne pamiatky. Ďalšími budovami okolo námestia sú Museo de Bellas Artes Félix Amador a Museo de Transportes.

námestie Belgrano námestie Belgrano

El Cabildo

Hlavným námestím je Plaza Colón, jedna z najlepšie upravených zelených plôch tohto mesta. Nachádza sa tu mnoho stromov a sôch. Parque Ameghino je ideálnym miestom na odpočinok. Do roku 1924 sa nazýval Parque Santamaría, súčasné meno dostal na počesť prírodovedca Florentina Ameghina. Okrem baziliky a historických budov je Luján obyčajným mestom, stačí sa prejsť mimo turistické centrum a ihneď sa ocitáme v klasickom rušnom meste s uličkami plnými obchodov a prechádzajúcich áut.

Parque Ameghino

Ďalším miestom, ktoré navštívime, je Tigre. Priamo z Buenos Aires sa sem dá dostať vlakom a cesta netrvá ani hodinu. Tigre bolo kedysi známe ako Las Conchas. Kolonizácia tejto oblasti sa datuje k druhému založeniu Buenos Aires, kedy bol v roku 1580 podpísaný dokument o rozdelení pozemkov. O niekoľko rokov neskôr uznala mestská rada Buenos Aires existenciu rôznych oblastí na okraji mesta, a tak vznikla dedina Las Conchas. V roku 1865 prišiel do Las Conchas prvý vlak, čo znamenalo ľahšiu dostupnosť a tým pádom rozvoj oblasti. Keď postihla v roku 1871 Buenos Aires žltá zimnica, Las Conchas slúžilo ako útočisko pre bohatých obyvateľov Buenos Aires. V tomto období bolo v Las Conchas postavených mnoho domov. Akonáhle choroba zmizla, tunajšie domy zostali ako letné rezidencie. Dedina aj delta sa tak stali útočiskom pre spisovateľov, politikov a ďalšie významné osobnosti, ktoré prichádzali do tejto oblasti tráviť prázdniny alebo víkendy. A to zostalo pre túto oblasť typické dodnes. Tigre sa stalo dôležitým letným strediskom, a dokonca tu bolo postavené aj prvé kasíno v Argentíne.

Tigre Tigre

Toto miesto ťaží predovšetkým zo svojej polohy – delty rieky Paraná, ktorá je doslova labyrintom kanálov a ostrovov. Mnoho turistov sem prichádza práve za výletnými plavbami po rieke. Alebo ho navštívia počas prejazdu do Uruguaja. Zo zaujímavých miest stojí za prehliadku Puerto de Frutos, trh na voľnom priestranstve s nábytkom, dekoráciami, cukrovinkami, prútenými doplnkami a množstvom miestneho ovocia. Jednou z najkrajších častí Tigre je Paseo Victorica, listnatá promenáda pri rieke v centre mesta, kde môžete obdivovať historické fasády starých budov.

Tigre

Mesto Tigre je príjemným miestom na odpočinok a prechádzku. My sa presúvame na loď, opúšťame toto pokojné miesto a lúčime sa s Argentínou. V tejto krajine sme strávili vyše dva mesiace a užili sme si v nej mnoho strastí, ale predovšetkým radostí z prírodných krás.

GPS: 34°34'37.0"S 59°05'30.3"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I
Publikované: 26.3.2018
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II
Publikované: 2.4.2018
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.8.2018
Na minuloročný prvý ročník detského festivalu nadväzuje pre veľký úspech druhý ročník. Ten sa koná v nedeľu 19. augusta v záhrade kláštora, kde miestni tráva voľný čas so svojimi ratolesťami.
17.8.2018
Najnavštevovanejšia akcia na severovýchode Slovenska - tradičný Bardejovský jarmok, privíta od štvrtka 23. do nedele 26. augusta 2018 tisícky návštevníkov. Pripravený je bohatý kultúrny program, v ktorom zažiaria fantastickí umelci a o spokojnosť návštevníkov sa postará viac ako 500 trhovníkov.
16.8.2018
Výber miesta pre bezpečné parkovanie bicyklov bol kľúčový. Autobusová a vlaková stanica sú v Litoměřiciach neďaleko centra mesta, takže voľba bola jednoduchá. Navyše k novému parkovaciemu domu vedie neďaleko cyklotrasa. Domy pre bicykle sú stále obľúbenejšie a rozširujú sa aj do ďalších českých miest.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARGENTÍNA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 8. 2018
sviatok:Elena, Helena
dnes:
sobota 18.8.
32 °C
zajtra:
nedeľa 19.8.
33 °C