www.infoglobe.sk » Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman

Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Názov Trelew pochádza z walesčiny spojením Tre (v preklade dedina) a Lew od Lewisa Jonesa, ktorý sa považuje za zakladateľa mesta. Obyvatelia mesta majú osobitú kultúru, v ktorej zanechali svoju stopu práve Walesania. Či už ide o pitie čaju, alebo festival Eisteddfod. V súčasnosti má Trelew vyše 100 tis. obyvateľov a je centrom komunikácie a dopravy pre regionálny obchod.

Trelew

My sa do Trelewu dostávame pomerne rýchlym stopom a ihneď zisťujeme, aké je tu príjemné teplo. Je tu mierne a suché podnebie, počas zimných mesiacov sa teploty pohybujú v rozmedzí 0 až 15 °C a v lete dosahujú 38 °C. Vďaka rieke Chubut je v údolí úrodná pôda so stromami a miestne farmy tak kontrastujú s okolitou stepou. Miestni sú zvyknutí na svoju obľúbenú siestu, takže obísť požičovne áut odpoludnia sa jednoducho nedá. Všade majú zatvorené, musíte počkať, kým od 16. hodiny opäť otvoria.

Plaza Independencia Plaza Centenario

Centrum tvorí námestie Independencia s veľkolepým altánkom, ktorý sa stal miestom stretávania miestnych obyvateľov a návštevníkov. Pred námestím stojí obecná budova a tiež farský kostol (Iglesia Parroquial). Kúsok od hlavného námestia sa nachádza kaplnka Tabernacl (Tabernáculo), ktorá je jednou z najstarších budov v meste. K najstarším budovám patrí aj kaplnka Moriah na kraji mesta, ktorá bola podľa odhadov postavená v roku 1880. V okolí sa nachádza cintorín s pozostatkami prvých waleských obyvateľov ako aj zakladateľa Lewisa Jonesa. Ďalšou najstaršou budovou je Museo regional Pueblo de Luis s waleskými a indiánskymi artefaktmi, ktoré leží kúsok od námestia Plaza Centenario.

Gaiman

Okrem svojej waleskej, je táto oblasť známa ešte omnoho dlhšou históriou, a to pozostatkami dinosaurov a fosílií. Tejto tematike sa venuje Museo Feruglio alebo aj paleontologický geopark (Geoparque Paleontológico Bryn Gwyn), ktorý sa nachádza 8 km od dediny Gaiman.

prvý dom v Gaimane Gaiman

Trelew sa nám javí ako uponáhľané mesto, ktoré človek prejde za jeden deň. Za odpočinkom sa preto presúvame do malého mesta Gaiman, kde je príjemný kemp. Práve v Gaimane sa nachádzajú korene waleského ducha a tradícií prvých osadníkov, ktorí sem prišli v roku 1874. Názov mesta má araukánský pôvod a v preklade znamená „brúsik“. V prvom storočí Gaimanu tu prevažovali tradície prvých waleských osadníkov, neskôr však prichádzali ďalšie komunity, ktoré mali iné náboženstva a hovorili inými jazykmi. Prisťahovalci sem prichádzali zo Španielska, Talianska, Sýrie a Portugalska. Z Gaimanu sa postupne stalo kozmopolitné mesto, avšak waleské zvyky a kultúrne aktivity sa tu predávali z generácie na generáciu. Typickou tradíciou je pitie čaju, ku ktorému si dávame aj miestne sladké pečivo. Z historických pamiatok sa tu nachádza kaplnka Bethel, ktorá pochádza z počiatku 20. storočia a ktorej názov v hebrejčine znamená „boží dom“.

kaplnka Bethel

Ďalším turistickým cieľom je Primera Casa de Gaiman, prvý dom postavený v meste, a tiež slávny tunel bývalej centrálnej železnice. Tunel sa nachádza pri turistickom centre a vo vnútri sú tabule s textom popisujúcim celú históriu železnice. Neplatí sa doň žiadne vstupné.

tunel

Po odpočinku v Gaimane a príjemnom zohriatí sa presúvame ďalej – do Puerta Madrynu. Za prímorským vzduchom a tradičným argentínskym „asadom“.

GPS: (Trelew) 43°15'10.2"S 65°18'30.2"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
2 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
3 °C