www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka

Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Osídlenie tohto miesta je veľmi staré, jeho pôvod údajne siaha až do 60. Bristolmilénia pred n. l. Podoba dnešného mesta začala vznikať v 11. storočí a o sto rokov neskôr sa stal z Bristolu významný prístav v oblasti Juhozápadného Anglicka, cez ktorý prúdila významná časť obchodu s Írskom. V polovici 14. storočia postihla mesto silná morová epidémia, počas ktorej zahynula veľká časť jeho obyvateľov.

Roku 1760 bol postavený Bristolský most, ktorý nahradil o niekoľko storočí starší most, ktorý už nebol schopný poňať intenzívnejšiu dopravu, a tak sa stával pre chodcov nebezpečným. Búdky na vyberanie mýtneho na oboch koncoch mostu, ktoré dnes už neuvidíte, boli najprv premenené na obchody a nakoniec úplne odstránené.

Druhá svetová významným spôsobom vojna poznamenala tvár mesta, ktoré muselo čeliť náletom nemeckej Luftwaffe. Zničených bolo údajne okolo 100 tisíce budov. V 60. rokoch dostalo centrum Bristolu novú podobu, keď bolo Bristolzaplnené lacnými panelovými domami v štýle brutalizmu. Tento architektonický štýl zažíval rozkvet v 50. až 70. rokoch 20. storočia a mal odpovedať spoločnosti masovej produkcie.

Ekonomika dnešného Bristolu už nie je závislá na prístave, ako tomu bolo kedysi. V meste zohrávajú dôležitú úlohu technologické spoločnosti ako Hewlett-Packard, ale na miestnych príjmoch sa podieľa aj turistický priemysel. Bristol totiž patrí medzi obľúbené miesta v Anglicku a ročne ho navštívi okolo deväť miliónov turistov.

Niet divu. Už len rozsiahle množstvo budov zaradených do pamiatkového fondu predznamenáva, že sa tu je na čo pozerať. K tomu najstaršiemu, čo môžete tu vidieť, rozhodne patrí Bristolský hrad, respektíve jeho zvyšky, ktoré sa nachádzajú v Hradnom parku (Castle Park). Hrad slúžil počas piatich storočí, než bol roku 1630 zničený. Najstarším sakrálnym objektom v meste je prepošstvo svätého Jakuba založené roku 1129.

Bristol - counsil house

Dve storočia trvajúce tudorovské obdobie taktiež zanechalo niekoľko svedkov svojej doby. Jedným z nich je Ashton Court alebo Red Lodge. Posledná menovaná stavba bola postavená roku 1580 Johnom Yongom a dnes slúži ako múzeom . Budova, v ktorej je inštalovaná expozícia vypovedajúca o tudorovskom období, býva označovaná ako skrytý klenot Bristolu. Niet nad to, presvedčiť sa o tom na vlastné oči.

Bristol - Red Lodge

Dobrým príkladom anglického baroka, teda stuartovského obdobia trvajúceho približne 60 rokov od polovice 17. storočia, je ulica King Street, prechádzajúca historickým centrom Bristolu. Nachádza sa na nej mnoho domov, ktoré vás svojou atmosférou prenesú o niekoľko storočí späť. Jedným z nich je aj Llandoger Trow.

Keď sa hovorí o Bristole, nemalo by sa zabúdať ani na fakt, že mesto je domovom mnohých ragbyových a kriketových tímov, rovnako ako aj futbalových klubov. Ten najstarší, Bristol Rovers, bol založený už roku 1883 a tento rok tak oslávil svoje 130 výročie.

Bristol - Clifton bridge

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Rodhullandemu, Rodw, SteinskySuperboy2021RbrwAdrian Pingstone

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia: Prekrásny vodný hrad – Bodiam Castle
Publikované: 1.6.2014
Niekoľko mesiacov, ktoré som ešte ako študentka vysokej školy prežila v Anglicku, som využila nielen na zbieranie životných skúseností a dôležitých riadkov do životopisu, ale tiež na cestovanie a spoznávanie zaujímavých miest. Jedným z nich bol aj prekrásny vodný hrad, známy ako Bodiam Castle.

Veľká Británia: Cardiff - hlavné mesto Walesu
Publikované: 14.6.2013
Pevnosť na Taffe. To je význam tohto waleského pomenovania hlavného mesta Walesu, jednej z konštitučných krajín Spojeného kráľovstva. Wales obýva približne 3 milióny ľudí.

Veľká Británia: Zámok Hever Castle
Publikované: 2.1.2012
Medzi najnavštevovanejšie zámky vo Veľkej Británii patrí tradične zámok Hever Castle. Vďaka svojej slávnej histórii, no nepochybne aj preto, že leží takmer pri ceste do Londýna.

Veľká Británia: King’s College Chapel – symbol Cambridge
Publikované: 5.10.2011
Vo Veľkej Británii sa dá vidieť mnoho stavieb, ktoré budia hlboký obdiv i bázeň. Jednou z nich je aj slávna kaplnka King's College Chapel, ktorej je zasvätený dnešný článok.

Veľká Británia: Folkestone – vstupná brána na ostrov
Publikované: 26.12.2011
Mestečko Folkestone bolo v minulosti iba málo významnou rybárskou osadou na pobreží Lamanšského prielivu (niekedy nazývaného Doverská úžina). Zmena prišla až začiatkom 19. storočia, kedy tam postavili železničnú stanicu a prístav, cez ktorý vlaky po trajektoch smerovali na európsku pevninu (do francúzskeho prístavu Boulogne).

Veľká Británia: Mestečko Happisburgh sa stráca
Publikované: 21.12.2011
Britské pobrežné mestečko je ohrozené. Pomaly, ale iste mizne z mapy Veľkej Británie, za čo môže globálne otepľovanie a zvyšujúca sa hladina svetového oceánu.

Vel'ka Británia: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikované: 2.11.2011
Britské pláže nie sú práve miestom, kde by sa dali tráviť horúce letné dni pri oceáne, za to na Anguille áno. A ako to s ňou teda je?


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Calai...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obci H...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nahlia...

Veľká Británia: Gibraltár
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nie len vyhľadávanou turistickou destináciou...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Odfoť sa s pamiatkou

1. 11. – 31. 12. 2015
1. cena:
DVD V žiari ohňa s hrejivým vankúšikom od Tiger Stores
2. cena:
Súprava kancelárskych potrieb od Tiger Stores
3. cena:
Štýlová minútka – pomôcka na varenie i pečenie od Tiger Stores
1. cena redakcie:
Pobyt v hoteli Ozón s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti od Bardejovských kúpeľov a.s.
2. cena redakcie:
2x celodenný skipass od SKI Zábava - Hruštín
3. cena redakcie:
Lyžiarska čiapka Eisbaer a sladký hrnček

Aktuality:

25.11.2015
Najväčší vidiecky zámocký areál v Rakúsku – zámok Schloss Hof vás pozýva na návštevu Vianočnej dedinky, v ktorej nájdete vynikajúce inšpirácie na vianočné darčeky.
24.11.2015
Vďaka českým video trasám si môžete prehliadnuť Ameriku, Honduras alebo Mexiko. Video trasy sú unikátnym spojením videa a mapy. Teraz si môžete prehliadnuť turistické trasy aj zo vzdialených krajín. Môžete vyraziť do sveta prostredníctvom monitoru svojho počítača z pohodlia domova. Umožnia vám to technológie video trás.
23.11.2015
Jeden aforizmus hovorí: ,,Kto by nechcel byť bohatý a zdravý, veď čo už má chudobný človek z toho, že ochorie?“ Urobiť niečo pre svoje zdravie a cítiť sa pritom ako bohatý môže každý, kto strávi záver roka v kúpeľoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - FÍNSKO:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 25. 11. 2015
sviatok:Katarína
dnes:
streda 25.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 26.11.
5 °C