www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka

Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Osídlenie tohto miesta je veľmi staré, jeho pôvod údajne siaha až do 60. Bristolmilénia pred n. l. Podoba dnešného mesta začala vznikať v 11. storočí a o sto rokov neskôr sa stal z Bristolu významný prístav v oblasti Juhozápadného Anglicka, cez ktorý prúdila významná časť obchodu s Írskom. V polovici 14. storočia postihla mesto silná morová epidémia, počas ktorej zahynula veľká časť jeho obyvateľov.

Roku 1760 bol postavený Bristolský most, ktorý nahradil o niekoľko storočí starší most, ktorý už nebol schopný poňať intenzívnejšiu dopravu, a tak sa stával pre chodcov nebezpečným. Búdky na vyberanie mýtneho na oboch koncoch mostu, ktoré dnes už neuvidíte, boli najprv premenené na obchody a nakoniec úplne odstránené.

Druhá svetová významným spôsobom vojna poznamenala tvár mesta, ktoré muselo čeliť náletom nemeckej Luftwaffe. Zničených bolo údajne okolo 100 tisíce budov. V 60. rokoch dostalo centrum Bristolu novú podobu, keď bolo Bristolzaplnené lacnými panelovými domami v štýle brutalizmu. Tento architektonický štýl zažíval rozkvet v 50. až 70. rokoch 20. storočia a mal odpovedať spoločnosti masovej produkcie.

Ekonomika dnešného Bristolu už nie je závislá na prístave, ako tomu bolo kedysi. V meste zohrávajú dôležitú úlohu technologické spoločnosti ako Hewlett-Packard, ale na miestnych príjmoch sa podieľa aj turistický priemysel. Bristol totiž patrí medzi obľúbené miesta v Anglicku a ročne ho navštívi okolo deväť miliónov turistov.

Niet divu. Už len rozsiahle množstvo budov zaradených do pamiatkového fondu predznamenáva, že sa tu je na čo pozerať. K tomu najstaršiemu, čo môžete tu vidieť, rozhodne patrí Bristolský hrad, respektíve jeho zvyšky, ktoré sa nachádzajú v Hradnom parku (Castle Park). Hrad slúžil počas piatich storočí, než bol roku 1630 zničený. Najstarším sakrálnym objektom v meste je prepošstvo svätého Jakuba založené roku 1129.

Bristol - counsil house

Dve storočia trvajúce tudorovské obdobie taktiež zanechalo niekoľko svedkov svojej doby. Jedným z nich je Ashton Court alebo Red Lodge. Posledná menovaná stavba bola postavená roku 1580 Johnom Yongom a dnes slúži ako múzeom . Budova, v ktorej je inštalovaná expozícia vypovedajúca o tudorovskom období, býva označovaná ako skrytý klenot Bristolu. Niet nad to, presvedčiť sa o tom na vlastné oči.

Bristol - Red Lodge

Dobrým príkladom anglického baroka, teda stuartovského obdobia trvajúceho približne 60 rokov od polovice 17. storočia, je ulica King Street, prechádzajúca historickým centrom Bristolu. Nachádza sa na nej mnoho domov, ktoré vás svojou atmosférou prenesú o niekoľko storočí späť. Jedným z nich je aj Llandoger Trow.

Keď sa hovorí o Bristole, nemalo by sa zabúdať ani na fakt, že mesto je domovom mnohých ragbyových a kriketových tímov, rovnako ako aj futbalových klubov. Ten najstarší, Bristol Rovers, bol založený už roku 1883 a tento rok tak oslávil svoje 130 výročie.

Bristol - Clifton bridge

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Rodhullandemu, Rodw, SteinskySuperboy2021RbrwAdrian Pingstone

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Southampton – lode, lode, lode
Publikované: 20.10.2017
Brána do sveta. Tak znie prezývka tohoto prístavného mesta v južnom Anglicku, ktoré leží na sútoku riek Itchen a Test.

Veľká Británia, Bath – rímske kúpele, Jane Austenová a božské žemličky
Publikované: 1.9.2017
Dnešok strávime v pôvabnom mestečku Bath, ktoré sa rozkladá v údolí Avon Valley – medzi vrchovinami Mendip Hills a Cotswolds Hills. Jeho názov (bath – kúpeľ) odpovedá aj jeho historickým koreňom. Stojí totiž na mieste viac než 2 tisíc rokov starých rímskych kúpeľoví. Okrem toho sú pre mesto charakteristické dokonale zachovalé georgiánske domy, ktoré sú dokonca v takom dobrom stave, že celé mesto ako také bolo v roku 1987 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia: Prekrásny vodný hrad – Bodiam Castle
Publikované: 1.6.2014
Niekoľko mesiacov, ktoré som ešte ako študentka vysokej školy prežila v Anglicku, som využila nielen na zbieranie životných skúseností a dôležitých riadkov do životopisu, ale tiež na cestovanie a spoznávanie zaujímavých miest. Jedným z nich bol aj prekrásny vodný hrad, známy ako Bodiam Castle.

Veľká Británia: Cardiff - hlavné mesto Walesu
Publikované: 14.6.2013
Pevnosť na Taffe. To je význam tohto waleského pomenovania hlavného mesta Walesu, jednej z konštitučných krajín Spojeného kráľovstva. Wales obýva približne 3 milióny ľudí.

Veľká Británia: Zámok Hever Castle
Publikované: 2.1.2012
Medzi najnavštevovanejšie zámky vo Veľkej Británii patrí tradične zámok Hever Castle. Vďaka svojej slávnej histórii, no nepochybne aj preto, že leží takmer pri ceste do Londýna.

Veľká Británia: King’s College Chapel – symbol Cambridge
Publikované: 5.10.2011
Vo Veľkej Británii sa dá vidieť mnoho stavieb, ktoré budia hlboký obdiv i bázeň. Jednou z nich je aj slávna kaplnka King's College Chapel, ktorej je zasvätený dnešný článok.

Veľká Británia: Folkestone – vstupná brána na ostrov
Publikované: 26.12.2011
Mestečko Folkestone bolo v minulosti iba málo významnou rybárskou osadou na pobreží Lamanšského prielivu (niekedy nazývaného Doverská úžina). Zmena prišla až začiatkom 19. storočia, kedy tam postavili železničnú stanicu a prístav, cez ktorý vlaky po trajektoch smerovali na európsku pevninu (do francúzskeho prístavu Boulogne).

Veľká Británia: Mestečko Happisburgh sa stráca
Publikované: 21.12.2011
Britské pobrežné mestečko je ohrozené. Pomaly, ale iste mizne z mapy Veľkej Británie, za čo môže globálne otepľovanie a zvyšujúca sa hladina svetového oceánu.

Vel'ka Británia: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikované: 2.11.2011
Britské pláže nie sú práve miestom, kde by sa dali tráviť horúce letné dni pri oceáne, za to na Anguille áno. A ako to s ňou teda je?


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...

Veľká Británia: Gibraltár
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nie len vyhľadávanou turistickou destinác...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C