www.infoglobe.sk » Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom II. - Hlboko na severe

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom II. - Hlboko na severe

Publikované: 3.1.2016
Putovnú časť pobytu vo Švédsku sme s Dominikou začali "hlboko na severe", v kraji Bohuslän - jedenásť minút od Göteborgu. Ceny vo Švédsku sú úplne rovnaké ako v Čechách, akurát švédska koruna má inú hodnotu ako česká. Preprava je asi najdrahšou časťou putovania (ak máte jedlo so sebou z domu). Sieť vlakov a autobusov je ale hustá.

Vlakovú stanicu oddeľuje od zrúcaniny hradu Bohus ( Bohus Fästning ) pás vody a lúka s kravami. Pomerne malebný obraz dotvára monštruózne hlučná diaľnica, ktorá je jedinou cestou k turistickej zastávke zo 14. storočia v dedinke Kungälv. V autobuse môžete platiť platobnou kartou Visa alebo MasterCard. Dva kilometre by nás vyšli na 40 SEK (podľa našich skúseností je to najnižšia sadzba medzi miestami). Švédskej vodičke sa nás ale uľútostilo a zviezla nás iba za švédske "tack", teda "ďakujem".

Bohus Fästning Bohus Fästning

Neďaleko zrúcaniny začína 370 km dlhá diaľková turistická trasa Bohusleden . Oranžové prúžky na drevených kolíkoch cestovateľov sprevádzajú z mesta Blåvättnerna až po Strömstad. My sme sa nechali viesť pri hľadaní nocľahu iba prvým kilometrom trasy cez hustý Brezový les k cintorínu "Halt kyrkogård". Ten ohromí svojou rozľahlosťou a tým ako je udržiavaný. Stal sa pre nás krásnym dôkazom švédskeho prejavu úcty k mŕtvym. Ťažko sa však dalo rozpoznať, kde cintorín končí a kde začína. Dodnes teda nevieme, či naša prvá noc pod stanom bola na strane živých, či mŕtvych. Radostné švédskej hlasy, hurhaj tých, ktorí nás ráno míňali a bavili sa s nami, hoci nám nerozumeli, utíšilo naše obavy. Vo Švédsku sa zdá byť všetko v poriadku.

Hålta kyrkogård

Tu by som pár slovami objasnila právo Allemansrätt, čiže právo voľného pohybu v prírode . Cestovatelia sa môžu vďaka nemu pohybovať aj po súkromnej pôde. Rovnako tak môžu kdekoľvek stanovať - ​​okrem ekonomicky používaných miest (ako sú polia) alebo v blízkosti domu bez povolenia majiteľa. Švédi sú s tým uzrozumení, avšak vždy upozorňujú, že je vhodné na jednom mieste neostávať dlhšie ako jednu až dve noci.

jedenásť hodín večer, stanovanie na pobreží

Pri našom ďalšom putovaní sme sa dostali na diaľkovú trasu medzi mestami Ljungskile, kde som nechala s česky písaným odkazom Exupéryho Citadelu, a Uddevalla . Vzdialenosť po modrej značke medzi mestami je 45 km. Stanovali sme na verejnom pobrežnom kúpalisku, ku ktorému sa s prvými rannými lúčmi začali hrnúť rodiny s deťmi, ktoré sa v ňom zvyknuté na modrajúce pery s výskotom čvachtali.

cesta do Uddevally cesta do Uddevally

Došlo tiež k prvému precitnutiu, čo sa týka švédskeho poňatia vzdialenosti - ráno nás jeden pán uisťoval, že do Uddevalla je to len pätnásť kilometrov. Večer nás ale po vyčerpávajúcej ceste iný pán presviedčal, že do Uddevalla je to len pätnásť kilometrov (podobne sa nám v lesoch Hunnebergu stalo, že cca raz za dva kilometre sme narazili na značku 10 km k nášmu cieľu) . K najbližšej autobusovej zastávke nás našťastie zviezol jeho syn, takže sme nekončiace kilometre prekonali na kolesách.

cesta do Uddevally cesta do Uddevally

Uddevalla leží v kraji Västra Götaland a je industriálnym centrom západného pobrežia. Za nízky poplatok sa môžete zviesť loďou z centra k výbežku Gustafsberg , kde nájdete krásne drevené vilky, zelený pľac na kúpanie s výraznými červenými kameňmi a reštauráciu s výhľadom na more. Pobrežné skaly obopína ako had visutý drevený most a zaujímavo dotvára scenériu. Loď sa po hodine vracia späť a kotví vedľa informačného strediska.

Uddevalla, industriálne mesto Uddevalla – cesta ke Gustafsberg

Po slanom zážitku sa naším útočiskom mali stať lesy a divokejšia švédska príroda - ekopark Halle-Hunneberg, územie medveďov, losov a štípajúcich mušiek.

GPS: (Uddevalla) 58°20'58.8"N 11°56'09.3"E

 

Text a foto: Ester Dobiášová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom V. – Z farmy do Štokholmu a späť domov
Publikované: 24.1.2016
Po trinástich dňoch prenocovania v stane nás v ten večer objala perina. S Dominikou sme dorazili na farmu južne od Norrköpingu, kde sme desať dní pracovali pre našich hostiteľov za jedlo a nocľah.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom IV. – Mestá a ich spisovatelia
Publikované: 17.1.2016
Posledné dni putovania sme s Dominikou strávili v meste Örebro, ktorého história siaha až do 15. storočia.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom III. – Bujná príroda aj tradičné švédske výrobky
Publikované: 10.1.2016
Po prímorskej ceste z Ljungskile do Uddevally nás čakali lesy ekoparku Halle-Hunneberg, ktoré sa rozkladajú v kraji Västergötland. Pretože sme s Dominikou zistili, že putovať s ťažkým ruksakom na chrbte je nielen náročné, ale navyše si cestu ani príliš neužívame, rozhodli sme sa vyhľadať informačné centrum a ruksaky tam nechať.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom I. - Göteborg
Publikované: 27.12.2015
Prehnuté pod osemdesiatkilovými batohmi sme s Dominikou stáli na zastávke, pred očami švédsky sen, mesiac putovania na vlastnú päsť. Mostom medzi Brnom a Göteborgom sa nám stal žltý autobus. Bezmála dvadsať hodín celkom pohodovej jazdy, čajky ako prvé dotyky mora, dva trajekty a kovové žeriavy vítajúce nás zakliesnené v prístave. Ako záchytne bójky sa v našom putovaní vynárajú informačné strediská, a tak naše prvé kroky v druhom najväčšom meste Švédska mierili práve tam. Mapky, letáky, informácie – krmivo pre cestovateľov. Človeku ani nezapne, v akej vzdialenej krajine kráča, keď ho sprevádzajú úsmevy okoloidúcich, ktorých sa pýta na cestu. Tie nemizli, ani keď sme sa pohybovali kdekoľvek inde.

Švédsko, Malmö: historické, ale aj moderné
Publikované: 5.1.2016
Z dánskej Kodane stačí do Švédska doslova len prejsť most. Aj keď naozaj riadne dlhý. Mohlo by sa zdať, že obe mestá sa budú vďaka malej vzdialenosti na seba veľmi podobať, ale opak je pravdou. Malmö pôsobí úplne iným dojmom - pokojnejším, monumentálnejším a dospelejším. Dýchne na vás aj jeho industriálna história a súčasné high-tech zameranie.

Švédsko: Malmö ako pulzujúca tepna Škandinávie
Publikované: 27.3.2013
Na brehu Baltského mora leží jedna z dôležitých metropol Švédska. Malmö - pulzujúca tepna Škandinávie, netypické švédske mesto s dánskym vplyvom alebo aj hromada štrku, ako ho s obľubou prezývajú domáci obyvatelia.

Švédsko: Uppsala - švédske centrum kultúry
Publikované: 22.2.2013
Uppsala je jedným z najväčších a najvýznamnejších miest vo Švédsku. Niektoré zaujímavosti o nej sa dozviete v nasledujúcom článku.

Švédsko, Gammelstad – kostolné mestečko
Publikované: 17.6.2015
Po tom ako sme si vychutnali prechádzky fínskymi mestami Kuopio a Rovaniemi sme sa vybrali zakúsiť ďalšiu zo škandinávskych krajín. Tento raz ňou bolo Švédsko, presnejšie Švédske kráľovstvo.

Švédsko: Stockholm – hlavné mesto Škandinávie
Publikované: 28.3.2011
Škandinávia sa rozprestiera na rovnomennom polostrove na severe Európy. Hovorí sa jej tiež krajina losov, trollov, fjordov, vysokých hôr, nekonečných rovín či sídlo Santa Clausa. Vďaka polohe, chladnejšej klíme a rôznorodej krajine je toto územie pomerne riedko osídlené, čo sa pozitívne odrazilo aj na charaktere prírodnej krajiny, o čom svedčí množstvo národných parkov.

Švédsko: Stockholm – Benátky severu
Publikované: 28.2.2011
Švédske kráľovstvo, najrozľahlejší štát Škandinávie, sa rozprestiera na ploche 449 964 km² a patrí k najväčším krajinám Európy. Svojou nádhernou a rozmanitou prírodou, ale tiež zaujímavou architektúrou, Švédsko každoročne priláka množstvo návštevníkov, no napriek tomu tu aj v najväčšej turistickej sezóne vládne pokoj a necítiť tu žiaden zhon.

Švédsko: Stockholm – mesto na vode
Publikované: 14.3.2011
Stockholm jednoznačne patrí medzi najkrajšie a najzelenšie metropoly v Európe. Milovníkov histórie či umenia tu ohúri vyše stovka múzeí, ktoré sa venujú asi naozaj všetkým témam, ktoré vás len napadnú.


Súvisiace video

Švédsko, Malmö: historické, ale i moderné
Jeden by povedal, že keď dánsku Kodaň a švédskeMalmö spája iba most, tak že budú tieto mestá podo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kvetena

1. 5. – 30. 6. 2016
1. cena:
Encyklopedická publikácia o Slovensku - One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia od vydavateľa Dušana Kutáleka
2. cena:
Turistický balíček od Hory.sk
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt s raňajkami, so vstupom do relax centra (sauna + vírivka) a vstupom do múzea Čičmany pre 2 osoby od penziónu Javorina
2. cena redakcie:
Splav Hornádu z Družstevnej pri Hornáde do Košíc pre 2 osoby od Splavujeme.sk
3. cena redakcie:
Dve vstupenky na nový slovenský muzikál s pesničkami Mira Žbirku - ATLANTÍDA v divadle Tower Stage

Aktuality:

27.5.2016
Zažite 28. a 29. mája 2016 rytierske turnaje na koňoch, bláznivú jazdeckú šou, stredovekú akrobaciu, sokoliarov, šermiarske, hudobné, kaukliarske či tanečné vystúpenia na historickom festivale Rotenstein.
26.5.2016
Na tomto ročníku, ktorý sa uskutoční počas víkendu 28. a 29. mája na pardubickom letisku, však „kotrmelce“ na oblohe nebudú predvádzať len leteckí akrobati. Novinkou tohtoročného pozemného programu Aviatickej akcie sa totiž stane jedinečné predstavenie letných extrémnych športov v podaní VSA Xtreme teamu. Lietať vzduchom budú jazdci na freestyle kolobežkách, BMX bicykloch a v ceste budú mať aj rôzne prekážky…
25.5.2016
Presne pred 95 rokmi v roku 1921 vznikol časopis Krásy Slovenska – dodnes najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku. Svetlo sveta uzrel vo vtedajšom Liptovskom Svätom Mikuláši a jeho heslom bolo "Poznať si svoju otčinu!".
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - IZRAEL:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 27. 5. 2016
sviatok:Iveta
dnes:
piatok 27.5.
25 °C
zajtra:
sobota 28.5.
27 °C