www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?

Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

výhľad z lietadla

Alebo že by to bolo trochu inak? Nie je to vlastne také zabudnuté miesto niekde v Oriente, ktoré si svojou snahou a vierou v budúcnosť nakoniec vydobylo svoje miesto na svýhľad z lietadlalnku?

Na cestu do Emirátov som sa už neskutočne tešila. Bola som tu naposledy pred siedmimi rokmi na shopping festivale Global Village a mnoho vecí sa tu zmenilo. Veľa budov vtedy ešte nestálo... Pristávame na ohromnom letisku s troma terminálmi a šiestimi Runwayemi...

Celé Emiráty založil veľmi šikovný a charizmatický človek šejk Zayed z kráľovskej rodiny Al Nahyan. Dnes je jeho podoba na mnohých bilboardoch a plagátoch a právom sa mu hovorí otec Emirátov, pretože dokázal zjednotiť rozhádané kráľovstvá šejkov – šejkanáty do jedného dobre fungujúceho štátu. Stalo sa tomu tak 2. decembra 1971 a na tento deň už Emirátčania nikdy nezabudnú. Vládol celkom 33 rokov. Mal rád kone a sokoly. Pretože sám patril ku skautom, založil aj skautské centrum. Keď sa v roku 1946 stal guvernérom Abu Dhabi (Abú Zabí) so sídlom v oáze Al Ain, začal s čistením starých a stavbou nových zavlažovacích kanálov a vysádzaním stromov. V roku 1966 vystriedal svojho brata Shakhbuta a ujal sa vlády emirátu Abu Dhabi (Abú Zabí), pretože jeho brat nedokázal udržať krok s modernou dobou. Zomrel 2. novembra 2004 a je pochovaný v mešite v Abu Dhabi (Abú Zabí), ktorá je pomenovaná po ňom - mešita šejka Zayeda. Dnes je prezidentom jeho najstarší syn šejk Khalifa bin Zayed al Nahyan.

zľava šejk Khalifa, šejk Zayed, korunný princ

Tak som si oddýchla a chystám sa vyraziť do srdca Dubaja. Slovo Dubaj znamená dvaja bratia, ako sú dve časti Dubaja po oboch stranách Creeku. Teda Burj Dubaj a Deira. Emirátu Dubaj vládne kráľovská rodina Al Maktoum. Dnes Dubaju vládne šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum, ktorý miluje kone a sám rád jazdí diaľkové preteky na koňoch v arabskej púšti.

Dubaj - pevnosť Al Fahidi

Prechádzam most Al Maktoum bridge, najskôr zastavím na krásnej panoráme Creeku s výhľadom na Dubajskú národnú banku, kde na jednom poschodí majú múzeum perál. Lovu perál, rovnako ako rybolovu, sa tu ľudia po storočia venovali. Získavali nádherné ružové perly a taký lovec perál sa potápal až 50 krát za deň do 15 metrov a zakaždým mal normu vyloviť tucet perlorodiek. Hneď vedľa banky stojí budova obchodnej komory. Má tvar hranola s odrezanou špičkou. Panorámu doplňuje nezapomenuteľná budova telekomunikácií Etisalat s obrovskou golfovou loptičkou na streche. Vľavo stoja dve rovnaké budovy firmy Rolex.

Človek by neveril, že Creek nie je rieka, ale iba kľukatiace sa rameno Perzského zálivu, takže je tu voda slaná. Celkovo je dlhý 15 km a podľa nových projektov sa čoskoro predĺži až na 30 km. Tu v Dubaji jednoducho nikoho nič nezastaví v neustálom budovaní. Na protiľahlom brehu Creeku kotvia drevené obchodné koráby nazývané Dhows. Dnes už motorové, predtým s plachtami, ako by tie roky nič nezmenili, kotvia tu rovnako ako aj pred 200 rokmi.

pevnosť Al Fahidi

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Dubaj: nový najvyšší hotel sveta
Publikované: 10.3.2018
V Dubaji otvorili najvyšší hotel na svete s názvom Gevora Hotel, ktorý je o jeden meter vyšší než doterajší hotelový rekordman. Vysoký je 356 metrov a má 75 poschodí. Doposiaľ bol najvyšším hotelom taktiež dubajský JW Mariott Marquis, ktorý je o meter nižší. Prvých hostí už tento nový hotel privítal.

Viete, že? Najvyššia budova sveta
Publikované: 5.6.2011
V dnešnom putovaní za zaujímavosťami a svetovými unikátmi sa vyberieme do Dubaja. Našim cieľom bude tentoraz najvyššia budova sveta - Burdž Chalífa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
23.4.2018
Aj tento rok sa v Bratislave uskutoční mestský open air festival Bratislavský majáles, ktorý so sebou prinesie bohatý hudobno-kultúrny program s čerešničkou v podobe veľkolepého ohňostroja na Dunaji.
22.4.2018
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov zaznamenala aj v roku 2017 rast návštevnosti turistických prevádzok a zariadení v regióne, kde pôsobí. Návštevnosť sa zvýšila o takmer 6 % a dosiahla 52 492 osôb. Počet prenocovaní týchto turistov sa zvýšil o 4,3 % a dosiahol 316 590 nocľahov. Priemerne tak strávil jeden turista v regióne šesť nocí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 24. 4. 2018
sviatok:Juraj
dnes:
utorok 24.4.
23 °C
zajtra:
streda 25.4.
27 °C