www.infoglobe.sk » Portugalsko, Fátima: trp a stane sa zázrak - VIDEO

Portugalsko, Fátima: trp a stane sa zázrak - VIDEO

Publikované: 25.9.2012
Fátima - Mekka všetkých katolíkov a jedno z najnavštevovanejších pútnických miest na svete. Leží v strednom Portugalsku asi 120 kilometrov od Lisabonu. Miesto, kde sa trom deťom zjavila Panna Mária a prorokovala mnohé neskoršie udalosti.

Fátima nie je na prvý pohľad ničím zvláštna, funguje ako každé menšie mesto, ktoré svojimi možnosťami stačí uspokojovať potreby svojich obyvateľov. Do života miestnych, ktorých by sme napočítali okolo 10 tisíc, ale denne vstupujú tisíce a tisíce pútnikov a turistov. Tých sem, do ich mesta, ťahá jediné – sila a moc fátimského zázraku, ktorý sa tu mal odohrať relatívne nedávno - roku 1917, v poslednej fáze vojny, ktorej sa neskôr začalo hovoriť prvá svetová.

Vtedy sa údajne trojici detí (Francisco, Jasinta a Lucia) zjavila a dokonca k nim hovorila Panna Mária, aby predpovedala koniec vojny a sľúbila pomoc tým, ktorí sa k nej obrátia v modlitbách, ale tiež blízku smrť dvom z troch detí. Zjavila sa niekoľkokrát po sebe, vždy trinásty deň v mesiaci – v období od mája do októbra. Pri jednom zjavení Panna Mária deťom povedala, aby priviedli všetkých, ktorí pochybujú, a tak sa na poliach okolo mesta zhromaždilo asi 70 tisíc ľudí. V ten deň pršalo, potom sa ale podľa mnohých svedectiev obloha rozjasnila, údolie zaliali farby dúhy, a slnko začalo poskakovať sem a tam. Aj keď boli na mieste aj fotografi, na žiadnej z fotografií nebolo vidieť nič, čo by sa podobalo na zázrak. Napriek tomu Vatikán nakoniec, až roku 1930, prehlásil zjavenie za zázrak. Jasinta a Francisco zomreli krátko po zjaveniach. Posledné z troch detí Lucia, svoj život zasvätila Bohovi. Zomrela roku 2005. Fatima

Súčasnosť mesta zázrakov

Všetko súčasné dianie okolo celej udalosti sa začína na štvorcovom priestranstve pred vchodom do Cova da Iria, v mieste, ktoré tvorilo v dobe zjavenie prirodzený amfiteáter. Voskové nohy, ruky, hlavy alebo celé postavičky, sviečky bez knôtu väčšie než samotní kupujúci, obrázky, prívesky - s tým všetkým sa vo Fátime obchoduje vo veľkom. Pred každým stánkom sa tiesni množstvo ľudí, ktorí nakupujú to či ono, pre nezasväteného pozorovateľa bizarné suveníry, ktoré spája jediné – túžba po zázraku.

Všetci potom pomaly pokračujú ďalej do už zmieňovaného Cova da Iria, priestoru veľkého asi ako pražský strahovský „Spartakiádny štadión“, kde stojí na mieste zjavenia malá kaplnka. Nikto z prítomných sa nesmeje, všetci majú veľmi vážny, oddaný výraz. Prišli si od Boha vyžiadať niečo extra, a tak sa teraz prepletajú medzi sebou a všetku svoju energie sa snažia skoncentrovať do okamžikov, ktoré strávia vo Fátime – v mieste zázrakov. Súdiac podľa stanového mestečka, ktoré vyrástlo hneď za bazilikou v tieni borovíc a olivovníkov, jedná sa o celé dni.   

„J som svetlo sveta, kto ma nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“

Fatima

 FatimaFatimaFatima

Obrovský „kotol“, kde sa páli všetko, čo ľudia v stánkoch nakúpili, je pre mnohých z pútnikov jedna z prvých zastávok. Predtým než ľudia hodia do ohňa svoje artefakty, musia ale vystáť poriadny rad. Keď sa už dostanú k ohňu tak blízko, že ich páli do tváre a štípe v očiach, môžu „prikladať“, a vybrať si tiež svoj čas na modlitbu, takú dlhú, aby sa sem dostali aj ostatní.

Čokoľvek pre zázrak a krv na chodníku

V jazyku, ktorý pripomína mix španielčiny a ruštiny sa z obrovských reprobední po priestranstve rozliehajú slová predstaviteľov katolíckej cirkvi. Stovky ľudí počúvajú omšu a pod prístreškom alebo otvoreným nebom sa spoločne modlia, polohlasne alebo v duchu s hlavou sklopenou k zemi.   Fatima

K modlitbám sa upínajú hlavne tí, ktorí sa po kolenách posúvajú po stovkách metrov dlhom, lesklom, hladkom chodníku, ktorý sa tiahne prostriedkom otvoreného priestoru. Bolesť, ktorú podstupujú pri tejto púti, sa väčšinou rovná bolesti, kvôli ktorej toto martýrium podstupujú. Väčšinou je to zdravie pre seba alebo svojich blízkych, o ktoré prosia Boha. Preto tie končatiny alebo iné časti tela z vosku. Čím viac bude Boh o ich trápení vedieť, tým väčšia je pravdepodobnosť, že im naozaj pomôže. Tým skôr v mieste zázrakov – v meste Fátima.  

FatimaFatimaFatima

Fatima

Žena s malým deckom v náručí sa plazí po kolenách a jej blízki ju držia za rameno, aby ju podporili. Jej kolená zakrývajú po domácky ušité chrániče, ktoré sú ale oproti tvrdosti kameňa len slabou útechou. K cieľu, ktorým býva obria bazilika v neoklasicistickom štýle, postupuje len slimačím tempom.

Na tom istom chodníku, na konci ktorého sa dá často vidieť krv, ale v opačnom smere, na kolenách kľačí ďalšia žena. Aj ona má dieťa v náručí, ju ale nikto nesprevádza. Ona už v bazilike, kde sú pochovaní Francisco, Jasinta a Lucia, bola. Rozhodla sa pre zázrak, za ktorý prišla prosiť, uroniť viac než ostatní – a tak sa po kolenách šinie tam aj späť. Nápis umiestnený na poslednom schode širokého bieleho schodiska vedúceho do baziliky, Quereis oferecer – vos a Deus? (chceš sa odovzdať Bohu?), sa jej pomaličky stráca za chrbtom. Jej viera ale silnie.  

FatimaFatimaFatima

Fatima

Text/foto/video:  Klára Svobodová

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum – VIDEO
Publikované: 23.8.2016
Portské víno pozná asi každý. Možno sa vám v spojení s Portom vybaví aj vysoký oceľový most s majestátnym oblúkom cez rieku Douro alebo drevené lodičky so sudmi vína, ktoré tento drahocenný nápoj privážali z viníc vo vnútrozemí do mesta . Porto je ale veľmi rozmanité mesto s bohatou históriou, kultúrou, gastronómiou i neďalekými plážami na pobreží Atlantiku a každoročne právom láka viac a viac návštevníkov.

Portugalsko, Coimbra – univerzitné srdce Ibérie – VIDEO
Publikované: 16.8.2016
Zhruba na pol ceste medzi Lisabonom a Portom leží stopäťdesiattisícové študentské mesto Coimbra. Z kopca nad riekou Mondego na neho hľadí jedna z najstarších univerzít v Európe a úplne najstaršia v Portugalsku. Založená bola v roku 1290, teda takmer 60 rokov pred vznikom slávnej Karlovej univerzity v Prahe. Vďaka desiatkam tisíc univerzitných študentov je Coimbra takmer ideálnym miestom, kde si užiť portugalský nočný život.

Portugalsko, Sintra – romantické mestečko neďaleko Lisabonu – VIDEO
Publikované: 9.8.2016
Len zhruba 45 minút cesty vlakom z centra Lisabonu stojí mestečko Sintra, ktoré sa preslávilo hlavne svojim hradom, palácmi a mnohými neobvyklými romantickými budovami. Okrem toho sa okolo neho rozkladá krásny prírodný park Sintra-Cascais a neobvyklé hory, ktoré priam vyzývajú k výletom. Poďme sa teda spoločne pozrieť do Sintry.

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy – VIDEO
Publikované: 2.8.2016
Lisabon právom patrí k najnavštevovanejším mestám Európy. Žlté električky, kopce a lanovky... Môžete sa na dlhé hodiny stratiť v jeho farebných uličkách s vlajúcim prádlom, vychutnať si kávu spolu s miestnymi v jednej z mnohých kaviarničiek a ochutnávať k tomu miestne sladké pečivo alebo vyraziť k majestátnemu červenému mostu Ponte 25 de Abril, ktorý ako by z oka vypadol sanfranciskému Golden Gate Bridge.

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu – VIDEO
Publikované: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy patrí medzi tie, kde si na svoje príde snáď úplne každý. Taktiež sa radí medzi 20 najnavštevovanejších zemí sveta. Ponúka nielen nádherné pláže, a to vrátane tých najlepších surferských z celej Európy, ale aj krásnu prírodu vo vnútrozemí, bohatú kultúru i rušné pulzujúce mestá. Poďme sa spoločne pozrieť do Portugalska.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikované: 6.6.2016
Ďalšou zastávkou smerom na západ je Porto Moniz. Pokiaľ idete od Sao Vicente, cestou cez tunely sa zastavte v mestečku Ribeira da Janela. Je to miesto s tmavými vulkanickými skalami a so skalou milencov, ktorá sa týči z mora.

Portugalsko – Madeira IV
Publikované: 23.5.2016
Keď pred miliónmi rokov nastal v Atlantiku výbuch lávy, vznikol tu 5 000 metrov vysoký lávový masív, z ktorého dnes vidíme len jeho časť ako ostrov. Ostrov, ktorý si dnes vystačí s vlastnými prostriedkami. Má niekoľko elektrární (vodné a veterné), úrodnú pôdu a more plné rýb.

Portugalsko – ostrov Madeira lll
Publikované: 16.5.2016
Na ostrov jedine leteckou dopravou. Prekonávať vzdialenosť od najbližšej pevniny, ktorá je vzdialená takmer 1 000 km od Portugalska a 600 km od severnej Afriky, sa snáď ani inak nedá. Navyše plavba zámorskou loďou po Atlantiku nemusí byť pre každého príjemná.

Portugalsko – ostrov Madeira I.
Publikované: 28.2.2016
Súostrovie a zároveň ostrov v spoločenstve Makaronézie. V madeirskom súostroví, ktorého dve tretiny tvorí prírodná rezervácia, sú obývané iba dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Portugalsko, Coimbra: najstaršie univerzitné mesto v krajine - VIDEO
Publikované: 18.9.2012
Mesto Coimbra bolo viac než jedno storočie, v časoch, kedy Portugalci bojovali s Arabmi o práva na územie, hlavnou portugalskou metropolou (1143 – 1255). Od roku 1290 tam až dodnes funguje univerzita – ak nebudeme počítať prestávku, kedy bola spolu so štatútom hlavného mesta presťahovaná do Lisabonu.

Lisabon I: tep portugalskej metropoly – VIDEO
Publikované: 24.8.2010
Horúca portugalská krv sa snúbi s horúcim podnebím. Býčie zápasy, futbal a divoký nočný život – to všetko k Portugalcom patrí. Rovnako ako aj romantické zákutia, nespočetné množstvo kostolov alebo neodolateľné vanilkové košíčky.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko: Odvrátená tvár Lisabonu
Fotografie z "neturistických" štvrtí Lisabonu s vlastnou príťažlivou atmosférou. Foto: Maxim ...

Portugalsko: Lisabon
Prechádzka hlavným mestom Portugalska. Foto: Maxim Kucer, Jakub Štantejský


Súvisiace video

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum Portugalska
Portské víno pozná snáď každý, ale vybaví sa vám pri zmienke o Porte aj niečo ďalšie? Pokiaľ nie,...

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy
Kopce, žlté električky, lanovky a zas tie kopce – presne toto vystihuje jedno z najnavštevovanejš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta