www.infoglobe.sk » Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánske centrá

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánske centrá

Publikované: 28.4.2022
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Pôvod názvu mesta Saraguro doposiaľ nie je známy. Možnou verziou je, že kečujsky znamená „zem kukurice“. Saragurovia sú jediná etnická skupina v oblasti Lojy, ktorá prežila španielsku kolonizáciu. Muži nosia čierne pončo a klobúk (v minulosti mali široký okraj z ovčej vlny) a ženy nosia sukňu a šál tiež čiernej farby. A k tomu plstený klobúk, ktorý má zo spodnej strany namaľované čierne fľaky. Pre ich jazyk a etnický pôvod sa verí, že sú potomkami inkskej ríše ľudí, ktorí sem boli premiestnení z Bolívie alebo južného Peru ako tzv. mitimaes (inkskí osadníci rozptýlení mimo hlavné sídlo), aby sa pridali ku kráľovskej armáde Inkov.

Saraguro

Najlepším dňom pre návštevu mesta je nedeľa, kedy sa na miestnom trhu schádzajú Saragurovia z celého okolia. A nám sa to bohužiaľ nepodarilo. Do Saragura sme dorazili príliš neskoro, v meste bol už pokoj, po trhoch ani pamiatky. A navyše pršalo. Trochu nás to mrzí, aj keď počítame s tým, že by sme toho aj tak veľa nenafotili. Miestni totiž neznášajú, keď ich fotíte, koledujete si tým o malér. Môže sa vám stať, že aj keď si budete fotiť trebárs kostol a oni budú stáť kúsok od neho, budú si myslieť, že si chcete fotiť ich. Začnú na vás pokrikovať a divoko gestikulovať. A presne toto sa nám stalo v ďalšom meste s názvom Loja. Pri fotení pamätníku na hlavnom námestí po nás miestny indián sediaci na tráve úplne mimo záberu div nehádzal kamene. Ale vysvetľujte rozohnenému indiánovi, že nefotíte jeho, ale miestnu pamiatku.

Saraguro   Saraguro

Mesto Loja má bohaté kultúrne a historické dedičstvo. Španiel Alonso de Mercadillo založil toto mesto hneď dvakrát. Po prvý raz v roku 1546 v dnešnom údolí Catamayo, kde sa dnes nachádza letisko La Toma, ale kvôli malárii a ničivému zemetraseniu bolo mesto premiestnené a opäť vybudované v roku 1548 na súčasnom mieste. Okrem toho, že Loja je jedným z prvých ekvádorskych miest, bola tiež priekopníkom v iných oblastiach. V roku 1897 bola Loja prvým mestom Ekvádoru, kde začali vyrábať elektrickú energiu na základe hydroelektrárne a v roku 1899 tu bolo verejné osvetlenie.

Loja

Iglesia de Santo Domingo

Pri vjazde do centra prechádzame mestskou bránou Puerta de la Ciudad. Spočiatku má človek pocit, že prechádza hradbami mesta alebo nejakou pevnosťou. Táto brána ale bola postavená až v rokoch 1998–1999 a má sa jednať o repliku postavenú podľa erbu mesta z roku 1571. V  budove sa nachádzajú štyri galérie so súčasným umením, kaviareň a na veži s hodinami je vyhliadka na mesto. Centrum mesta tvorí Parque Central s monumentom Bernarda Valdiviesa. Pekné námestie lemujú koloniálne budovy, nachádzajú sa tu vládne budovy ako Municipalidad alebo Gobernación de la Provincia, taktiež hlavná katedrála Catedral de Loja, ktorá patrí k najväčším kostolom v Ekvádore. Na Plaza de Federación je postavený kostol Iglesia de Santo Domingo  z roku 1600. Vraví sa, že v podzemných katakombách sa nachádzajú ostatky jedného zo zakladateľov mesta, Juana de Salinas Loyola. Ďalším námestím je Plaza Simon Bolívar s jeho monumentom a omnoho krajšia Plaza de San Sebastián, kde sa 18. novembra 1820 zhromaždili obyvatelia mesta, aby vyhlásili svoju nezávislosť.

Plaza de San Sebastián   Catedral de Loja

Plaza Simon Bolívar

Toto dláždené námestie je asi najkrajším miestom v meste. V jeho strede sa týči 32metrová veža s hodinami, na ktorej sú štyri reliéfy zobrazujúce najvýznamnejšie udalosti v dejinách mesta. Námestie je obklopené budovami v koloniálnom štýle so širokým zádverím a vyrezávanými drevenými balkónmi. V tomto tradičnom štýle bol na námestí vybudovaný altán Glorieta de San Sebastián, určený na kultúrne akcie. Vedľa altánu sa nachádza kostol San Sebastián – postavený v roku 1900 a prestavaný v roku 1979. Za kostolom od námestia vedie pešia dláždená ulička calle Lourdes v koloniálnom štýle.

kostol San Sebastián

Centrum mesta Loja sa dá prejsť za jediný deň, pokojne za jedno odpoludnie. Sú tu pekné koloniálne budovy, ale nestretnete tu hromadu turistov. Loja je však rušné mesto, možno až príliš hlučné na pokojné prechádzky koloniálnym mestom.

 

GPS: 3°59'08.7"S 79°12'07.6"W (Loja)

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Venezuela, Caracas – metropola na brehu Karibiku I.
Publikované: 28.4.2023
Opäť zostaneme na americkom kontinente. Avšak teraz sa presunieme severnejšie, vydáme sa do Venezuely. Mnohí z vás budú pravdepodobne poznať Venezuelu prevažne v spojení s už zosnulým diktátorom Hugom Chávezom, alebo pre fakt, že krajina je jedným z najväčších svetových producentov ropy.

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 7.9.2021
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Vilcabamba - údolie dlhovekosti
Publikované: 12.5.2022
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Ekvádor: Zamora - vitajte v džungli
Publikované: 5.5.2022
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor: Otavalo - trhovnícke mesto
Publikované: 24.3.2022
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 31.3.2022
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 7.4.2022
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 14.4.2022
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca - mesto zapísané v UNESCO
Publikované: 21.4.2022
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor, Galapágy – slávny oblúk je minulosťou
Publikované: 22.5.2021
Skalný útvar Darwinov oblúk sa zrútil do mora, zostali z neho len dva stĺpy. Nestalo sa ale nič zvláštneho, ide o výsledok prirodzenej erózie.


Súvisiaca fotogaléria

Ekvádor - rovníková krajina plná dobrodružstva
Na severozápade Južnej Ameriky sa rozprestiera Ekvádorská republika. Jej súčasťou je aj súostrovi...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X