www.infoglobe.sk » Čína, Na štúdiách: Peking – cestou necestou na múr

Čína, Na štúdiách: Peking – cestou necestou na múr

Publikované: 26.12.2015
Naše veľké spoločné cestovanie sa už blížilo do finišu. V ten okamih to však vyzeralo, že cestovať budeme ďalších pár týždňov – predstavte si skupinu štyroch otrhaných študentov, ktorí sedia na chodníku pri ceste a čakajú na autobus, ktorý „by mal každú chvíľu ísť“.

Takýchto autobusov sme už v Číne pár stretli. Mesiace skúseností so životom v tejto krajine nás ale naučili, že kto si počká, spravidla sa tiež dočká. A tak sme sledovali manželský pár, ktorý to psychicky nevydržal a nastúpil do predraženého taxíka, skontrolovali si zásoby vody a cez hlavu si prehodili šatky, aby sme sa na tom slnku nevyparili skôr, než by autobus stihol dôjsť.

cestou k Veľkému čínskemu múru

Bol to náš posledný spoločný ázijsky výlet a naplánovali sme ho typicky – chystali sme sa dobyť Veľký čínsky múr, konkrétne jeho úsek Chuang-chua-čcheng 黄花城, doslova „múr žltých kvetov“. Malo sa jednať o úsek relatívne dobre dostupný a z časti opravený, ale zároveň turisticky nie príliš navštevovaný. Väčšina turistov sa uspokojí s preslávenými úsekmi, ako sú napríklad Pa-ta-ling 八达岭 či Mu-tchien-jü 慕田峪, kam sa pohodlne dostanú pod krídlami cestovných kancelárií.

cestou k Veľkému čínskemu múru

Autobus prišiel. Bolo by až moc ideálne, keby všetko zodpovedalo. Prišiel autobus s číslom, ktoré tu vôbec zastaviť nemalo, ale podľa znakov sa zdalo, že smer bude správny. Vodič zastavil a na nás sa vrhla pani (takýmto ženám sme hovorili „lístkobaby“). Zrejme sa v ten deň zle vyspala, pretože sa na nás rozkričala, ešte kým sme nastúpili. Už dávno sme boli naučení, že keď na nás niekto kričí, je najjednoduchšie to ignorovať a iba pokojne presadzovať svoje. Potom pochopila, že vieme koľko stojí lístok, a že si dokážeme prečítať, kam autobus ide. S nespokojným brblaním nás nakoniec pustila dovnútra.

Veľký čínsky múr

Sedeli sme vzadu. Autobus to nebol práve najnovší a cesta tiež nebola z tých najstarostlivejšie spravovaných, takže sme si každú chvíľu div nerozbili hlavu o strop. Ale pretože sme išli, a dokonca celkom slušnou rýchlosťou, nepovedali sme pol slova a kŕčovite sme sa pokúšali držať sedadiel pred nami.

Čím bližšie sme boli, tým viac ľudí vystupovalo – išli s nami miestni, ktorým nejaký ten múr mohol byť ukradnutý. Znepokojilo nás, keď jedna rodina, ktorá sa podľa svojich slov na múr chystala, vystúpila o niekoľko kilometrov skorej, než sme to prepočítali my, ale nenechali sme sa zlákať. Aj to sme sa naučili – domorodec nemusí mať vždy pravdu. Odmenou nám bolo zamrmlanie „tak ste tu“, ktoré na nás „lístkobaba“ precedila medzi zubami. Schmatli sme batožinu a vypotácali sa z autobusu.

Veľký čínsky múr

Stáli sme na križovatke, múr – ako už kedysi na inom (avšak pre turistov zakázanom) úseku – samozrejme nebol vidieť a okolo nás sa iba točil všadeprítomný prach. Podľa rád nášho kamaráta, ktorý tam dokonca prespal, to bolo jednoduché – stačilo ísť rovno za nosom. To sa síce na križovatke uskutočňuje pomerne ťažko, ale pretože sme si celkom skoro uvedomili, že za múrom bude najistejšie skrátka stúpať do kopca, nadýchli sme sa a dali sa do toho. Múr už tu síce nejakú tu dobu stojí, ale predsa len – nech na nás nemusí čakať...

GPS: (Peking) 39°55'30.8"N 116°23'58.2"E

 

Text a foto: Hana Bašová

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: Hongkong ázijský – VIDEO
Publikované: 16.5.2017
Už som vám ukázal, že Hongkong sa pýši stovkami mrakodrapov a obrovským bohatstvom. Pri moderne to ale našťastie nekončí. Pokiaľ budete pozorní, všimnete si aj množstvo detailov. Detailov, ktoré omnoho častejšie povedú k Ázii než k našej západnej kultúre.

Čína, Veľký čínsky múr – rozobraný miestnymi
Publikované: 13.12.2018
Keby som tak raz v živote mohol vidieť Veľký čínsky múr! Zatúžili ste po tom už niekedy? Ja áno, keď som ako malý listoval v encyklopédiách a zastavil sa nad obrázkami nekonečne dlhého múru, ktorý sa tiahol čínskymi horami ako had. O pár rokov neskôr sa mi toto prianie splnilo. A verte, že prechádzať sa po tomto magickom múre nie je nič nedosiahnuteľné!

Čína, Na štúdiách: Peking - rozpálený múr
Publikované: 2.1.2016
Pokračovať z rázcestia smerom do kopca sme zvládli na jednotku. Prechádzali sme miestnou dedinkou, niektorí si nás prezerali, iní tu očividne turistov stretávali, a tak nám len zamávali na pozdrav. Keď sme došli na ďalšie rázcestie, múr sa už pred nami začínal rysovať. A na križovatke sa pre zmenu rysoval malý obchodík, ktorý čuduj sa svete ani nebol predražený, takže sme doplnili zásoby vody. A tiež cukru v podobe nanukov. Ak existuje závislosť na nanukoch, v Číne som ňou zaručene trpela.

Čína, Na štúdiách: Peking – balíme a strácame sa
Publikované: 9.1.2016
Výlet na Veľký čínsky múr sme v zdraví a s úžasnými zážitkami mali za sebou a teraz nás už okrem zábavy čakali aj prípravy na odjazd. Já a B. sme mali plné ruky práce s balením. Ukázalo sa, že zbaliť rok života v Číne do jedného kufru nie je záležitosť na jedno odpoludnie. Odviedla som preto T. a P. do ich hostelu a ponechala ich osudu.

Čína, Na štúdiách: Peking - Letný palác: konečne v lete
Publikované: 16.1.2016
Hodiny zostávajúce dievčatám (a vlastne aj nám) do odchodu sa dali už celkom ľahko zrátať, ale predsa sme sa rozhodli využiť ich ako sa dá a aj napriek neuveriteľnej horúčave preskúmať z Pekingu maximum.

Čína: Len také rozprávanie – Nie, skutočne nie sú všetci rovnakí
Publikované: 30.1.2016
A bolo to tu – deň odjazdu pre nás aj pre T. s P. Dievčatá sa pomaly chystali do lietadla, zatiaľ čo ja a B. sme mali ešte trošku času, než opäť opustíme územie Číny. Ako to už býva, pred očami nám bežali všetky – predovšetkým tie pekné – zážitky, ktoré sa nám pri ročnom pobyte a následnom cestovaní prihodili. A napadalo nás tiež, že teraz sa už aj T. a P. budú potýkať s všadeprítomnými dotazmi ohľadne Číny.

Čína, Na štúdiách: Zakázané mesto – miesto, kde žil posledný čínsky cisár
Publikované: 23.1.2016
Na záver veľkej cesty, ktorú sme s T. a P. podnikli, sme sa rozhodli ísť na dve miesta, na ktorých sme síce s B. už boli, ale ktoré rozhodne stoja za prehliadku. Prvým z nich bol romantický Letný palác (čínsky I-che-jüan 颐和园), ktorý sme si vďaka zimnej atmosfére pamätali ako rozprávkové miesto, ale v lete na svojej rozprávkovosti troška strácal. Tým druhým miestom bolo Zakázané mesto, správnejšie čínsky Ku-kung, čo doslova znamená „Starý palác“.

Čína: Len také rozprávanie – Áno, viem používať paličky
Publikované: 6.2.2016
Keď sme sa na letisku s B. zamysleli nad všetkými predsudkami, ktorými sa zaoberajú naši českí kamaráti, uvedomili sme si, že ani tí čínski nie sú tak úplne bez skreslených predstáv o našej kultúre.

Čína – čo je dobré vedieť
Publikované: 13.2.2016
Počas svojho druhého študijného pobytu v Číne som už bola samozrejme o niečo málo múdrejšia než pri tom prvom. A vlastne aj pred tým prvým som si vypočula mnoho rád od starších spolužiakov. „Snaž sa veľmi nepoužívať látkové vreckovky.“ „Hlavne nezapichuj paličky do jedla.“

Čína – Koniec dobrý, všetko dobré
Publikované: 20.2.2016
Odjazd bol otázkou minút. T. a P. odlietali do Čiech, já a B. sme už mali zbalené do Vietnamu, kde nás čakalo ďalšie dobrodružstvo. Dosť bolo spomínania. T. s P. vyzerali dosť unavene – mesiac cestovania po Číne môže dať zabrať. Mnohí síce tvrdia, že kultúrny šok ich nestretol, ale Čína predsa len nie je úplne rovnaká ako Európa.

Čína: Hongkong ako moderná metropola – VIDEO
Publikované: 9.5.2017
Keď som sa niekoľkých ľudí pýtal, ako sa im páčilo v Hongkongu, nikto mi nebol schopný konkrétne odpovedať. Vraveli, že to bolo úžasné, veľmi silné, intenzívne alebo divné. Po týždni, ktorý som strávil v jednom z najdôležitejších prístavov sveta, som na tom podobne. Dokážem ale povedať, že Hong Kong je plný kontrastov, paradoxov a rozhodne stojí za návštevu.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – druhý pokus
Publikované: 28.11.2015
Odjazd z tiesňavy Tigrieho skoku sme takmer zázrakom v zdraví prežili a čakal nás Li-ťiang 丽江. Po druhý raz. Musím priznať, že aj keď sme to nikto nahlas nepovedali, nijako zvlášť sme sa do tohto mesta netešili. Náš pobyt pred pár dňami nám totiž tak nejako bohato stačil. Bývali sme síce vďaka mojej vynaliezavosti hneď pri jazere La-š'-chaj 拉市海, ale rozhodne to nebola žiadna výhra. Okrem iného preto, že sme si vôbec nepozreli historické centrum, časť Li-ťiangu, kvôli ktorej sem všetci jazdia.

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – medzi vysokohorskými štítmi
Publikované: 31.10.2015
V maličkom domácom hosteli v blízkosti tiesňavy Tigrieho skoku (Chu-tchiao sia 虎跳峡) sme spali spánkom spravodlivých. Hneď po našom príjazde sme sa boli pozrieť na besniacu rieku Ťin-ša 金沙, ktorú v jej najužšom bode údajne preskočil tiger, a pohyb na nezvyčajne čerstvom vzduchu nás veľmi úspešne unavil. Aj tak sme však druhý deň ráno skoro vstali, aby sme si z terasy vychutnali pohľad na slnečné lúče, ktoré nesmelo postupovali ranným oparom.

Čína: Na štúdiách - Kchun-ming: korytnačka v núdzi
Publikované: 1.8.2015
Kchun-ming 昆明 nás prebudil zamračenou oblohou a ľahučkým cinkaním dažďových kvapiek na okno. Nezdalo sa, že by sa počasie chystalo umúdriť, a tak sme si obliekli pláštenky a vydali sa v ústrety dobrodružstvám.

Čína, Na štúdiách: Li-ťiang – Si turista? Zaplať!
Publikované: 10.10.2015
Už v minulom článku som tak trochu začala rozprávať o jazere La-š'-chaj 拉市海, ku ktorému sme sa chceli vypraviť. Jazero sa rozkladá pri južnom úpätí Snežnej hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmorskej výške cez 2 400 metrov, jeho plocha činí asi 5 330 hektárov. Predtým tu viedla stará konská čajová cesta, veľmi dôležitým artiklom bol chuťovo výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jazero hniezdiskom takmer šesťdesiatich druhov vtákov – v zime sa ich tu zíde cez tridsaťtisíc. Najlepším časom na ich pozorovanie je vraj december.

Čína: Na štúdiách – (Ne)užitočné povolania
Publikované: 11.4.2015
Som jedna z tých, ktorá si nákupy jednoducho nevie užiť. Mám väčšinou pocit, že by som čas venovaný hľadaniu niečoho, čo nakoniec aj tak často nenájdem, mohla využiť omnoho efektívnejšie. A keď sa už odhodlám a do obchodu vyrazím, potrebujem čas.

Čína: Na štúdiách - Si-čchang: začína sa na nás usmievať šťastie
Publikované: 11.7.2015
Konečne sme sedeli v autobuse. Síce sme si museli pár jüanov priplatiť, ale zato sa nám nebývalou mierou zvýšila pravdepodobnosť, že sa dostaneme do Si-čchangu 西昌 včas, aby sme stihli ďalší nadväzujúci vlak ešte ďalej na juh.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: kúzelné jazero s kúzelným deduškom
Publikované: 12.9.2015
Ta-li 大理 je mestečko etnika Pai 白. Na prvý pohľad je zrejmý iný ráz, než je tomu pri chanských 汉 (tj. etnicky čínskych) miest. Potom, čo sme sa ubytovali, sme prechádzali uličkami okolo nášho hostelu. Nejakým zázrakom sa nám podarilo ubytovať v mieste, kde sme nestretali ani zahraničných, ani čínskych turistov – to bola naozaj príjemná zmena.

Čína: Na štúdiách – Si-an: pár povestí na záver
Publikované: 13.6.2015
V Si-ane 西安 nám zostával posledný deň. Na večer sme totiž mali kúpené lístky – nie do opery, ale na nočný vlak do môjho milovaného Čcheng-tu 成都.

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – záchranári
Publikované: 14.11.2015
Z nášho nevinného výletu k vodopádom sa stala moja nočná mora. Koníky stojace cez uzučkú cestičku nad hlbokým zrázom boli oproti vodopádu cez cestu ešte vlastne úplne neškodné. Akonáhle som sa dostala cez obe tieto prekážky na druhú stranu, pred očami sa mi objavil pán domáci a jeho nadšené inštrukcie, kadiaľ ísť za ďalšími vodopádmi. A pretože cesta viedla k nášmu hostelu iba jedna, musela som sa psychicky pripravovať na ďalšie a ďalšie vodopády.

Čína: Na štúdiách – zo Šanghaja do Chang-čou
Publikované: 14.2.2015
Po rozlúčke so Su-čou 苏州 nás vlak unášal ďalej do slávneho Šanghaja 上海. Šanghaj je dnes meno, ktoré sa vybaví snáď každému, ak sa spýtate na nejaké čínske mesto. Skôr to však bývala malá rybárska dedinka.

Čína: Na štúdiách - Sia-men II.: Keď výlet začína pohrebom...
Publikované: 14.3.2015
Ešte kým som sa vydala do Číny, na všelijakých reklamných plagátoch som si všímala podivné, väčšinou kruhovité budovy a nechápala som, prečo niekto niečo takéto vôbec staval alebo dokonca ešte stavia.

Čína: Na štúdiách - Kchun-ming: ďalšie malé víťazstvo
Publikované: 15.8.2015
Keď sme nasadali do autobusu, aby sme sa od dediny jün-nanských národnostných menšín (čínsky Jün-nan min-cu cchun 云南民族村) dostali bez platenia zbytočných poplatkov k jazeru Tien-čch‘ 滇池, určite sme to nemysleli zle. Len sme v tom teple mali už dosť toho, ako sa z nás hocikto snažil vymámiť peniaze pre nič za nič.

Čína: Na štúdiách – naše prvé kroky v Si-ane
Publikované: 16.5.2015
Peking, mesto nášho ročného študijného pobytu, neprivítal dievčatá práve najústretovejšie. Ale ani cez všetky prekážky, ktoré nám postavil do cesty, sme si nenechali skaziť náladu a povedali sme si, že sa na pamiatky, na ktoré sme sa počas prvých pár dní nedostali, pozrieme pre odletom. S prípadnými nezdarmi bolo však v našom veľkolepom bojovom cestovnom pláne počítané.

Čína: Na štúdiách - Vianoce
Publikované: 17.1.2015
V období Vianoc a Nového roku snáď každý aspoň na chvíľku zaspomína, aký rok prežil, ako a s kým trávil Vianoce a aké to bolo. Ani u mňa to nebolo inak a pohľad na šedivé ulice bez snehu mi pripomenul moje prvé Vianoce mimo domova. Vianoce v Čcheng-tu 成都.

Čína, Na štúdiách: tiesňava Tigrieho skoku – raj na dohľad
Publikované: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky veľmi známeho juhočínskeho mestečka, sme odchádzali vcelku radi. Trochu nás ťažilo pomyslenie, že sa do nášho hostelu budeme musieť na spiatočnej ceste vrátiť, ale rozhodli sme sa zahodiť starosti za hlavu a tešiť sa na ďalšie dobrodružstvo.

Čína: Na štúdiách – učenie sa v Číne
Publikované: 18.4.2015
Nebolo to tak dávno, čo som sadala do lietadla smer Helsinki a premýšľala, kde strávim noc pred letom do Pekingu. Zrazu som zistila, že sa môj pobyt v Číne rýchlo blíži ku koncu. A bola to jedna z tých chvíľ, kedy som sa skrátka neubránila trochu tej nostalgii a spomínaniu.

Čína: Na štúdiách – z Si-čchangu do Kchun-mingu: šťastie pokračuje
Publikované: 18.7.2015
Stáli sme v Si-čchangu 西昌 pri okienku na výdaj vlakových lístkov a nechali si zopakovať správu o tom, že lístky si vyzdvihnúť nemôžeme, môžeme ich iba vrátiť a pokúsiť sa kúpiť iné – na vlak, ktorý neprechádza trasou, kde sa zrútil svah. Keď pani ukázala na nekonečnú radu, mali sme chuť zbaliť si svojich päť sliviek a vydať sa do našej ďalšej destinácie, Kchun-mingu 昆明, peši. Našťastie sme ešte zostali chvíľu stáť.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: uhni mi z cesty
Publikované: 19.9.2015
V Ta-li 大理, mestečku ležiacom v juhočínskej provincii Jün-nan 云南, sme sa snáď každý deň nášho pobytu prebudili do chladného slnečného rána. Oproti rozpáleným uponáhľaným veľkomestám to bola príjemná zmena. Tu sme naraz získali veľa životného priestoru a nemuseli sme sa neustále uhýbať pred motorkármi, cyklistami s rôznymi nákladmi, zúrivými vodičmi áut a autobusov a ďalšími a ďalšími nástrahami.

Čína: Na štúdiách – veľké sťahovanie
Publikované: 2.5.2015
Koniec júna sa niesol v znamení odchodov. Už od mája mi postupne odchádzali spolužiaci. Blížilo sa totiž skúškové obdobie a tí, ktorí nepotrebovali žiadne potvrdenia o štúdiu a urobených skúškach skrátka zbalili kufre a nasadli na lietadlo. Ďalší už do školy nechodili, pretože im prišli na návštevu príbuzní a kamaráti. Internáty postupne osireli.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: ako doma
Publikované: 20.6.2015
Náš odjazd zo Si-anu 西安 sa nezadržateľne blížil. Nezostávalo, než sa aj s batohmi presunúť mestským autobusom na vlakovú stanicu. Potiaľ to bolo celkom jednoduché...

Čína, Na štúdiách: Chu-tchiao sia – lúčenie
Publikované: 21.11.2015
Deň odjazdu z horského raja nadišiel. Mali sme však ešte voľné dopoludnie, a tak sme sa vydali na poslednú prieskumnú prechádzku. Nesmerovali sme už nikam ďaleko, iba do susedstva.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou: Výlet do Dračej studne
Publikované: 21.2.2015
Po krušnom príjazde do Chang-čou 杭州 nás čakal nabitý program. Hneď z rána sme sa teda vydali na prieskum, aby sme zistili, kde to vôbec sme a ako sa dostaneme k nášmu ďalšiemu cieľu – dedinke Lung-ťing 龙井, preslávenej čajovými plantážami.

Čína: Na štúdiách - Sia-men III.: zlí psi a dobrí ľudia
Publikované: 21.3.2015
Náš pobyt v Jün-jung-jao 云永谣 začal pomerne netradične pohrebom, ktorého sa zúčastnila valná časť miestnych – niektorí priamo v sprievode, iní ich sledovali z diaľky. Za chvíľu ale praskanie ustalo, hudba utíchla a o všetkom mohli rozprávať iba ulice plné červených papierikov po trhavinách.

Čína: Na štúdiách - Kchun-ming: márne pátranie
Publikované: 22.8.2015
Ďalší deň sme vstávali celí nadšení. Chystali sme sa totiž objaviť tajomný chrám, ktorý tak trochu pripomínal Rockford z Harryho Pottera. Na žiadnej internetovej diskusii sa totiž nezhodli ani dvaja ľudia na inštrukciách, ako sa k chrámu dostať, ale každý z nich bol presvedčený, že okrem jeho návodu žiadna iná cesta neexistuje.

Čína: Na štúdiách - Si-an: pokoj aj ruch veľkomesta
Publikované: 23.5.2015
Chrám Ôsmych nesmrteľných (Pa sien an 八仙庵) je najväčší taoistický chrám v Si-ane 西安. Keď sme sa rozhodovali, na ktorú pamiatku vyrazíme najskôr, bol celkom jasnou voľbou.

Čína: Na štúdiách - výlet za krásami juhu: prípravy a prvé chvíle v Su-čou
Publikované: 24.1.2015
V Pekingu nebolo zle, ale čas od času sa človeku skrátka zachcelo odísť preč. Kamkoľvek. Blížili sa prázdniny okolo prvého mája a my sme už dávno zabudli, aké šialené je cestovať, keď majú voľno aj ostatní. Nutné ale podotknúť, že sme boli zase o niečo chytrejší – naučili sme sa kupovať vlakové lístky na internete.

Čína, Na štúdiách:  Chu-tchiao sia – kde tigre dávajú dobrú noc
Publikované: 24.10.2015
Aj keď sa zdalo, že nejaký balvan na nás cestou do hostelu skrátka spadnúť musí, vodič nás doviezol v úplnom poriadku a ešte sme zvládli visieť z okienok a fotiť okolitú krajinu, akoby to bola jediná príležitosť. Behom niekoľkých nasledujúcich dní sme však zistili, že tohto miesta sa snáď skutočne nedá nabažiť...

Čína: Na štúdiách - je tu veľa ľudí, nedá sa nič robiť
Publikované: 25.10.2014
Určite existujú zoznamy najpoužívanejších slov, a to v každom jazyku. Učíme sa, ktoré slová používame v našej materinskej reči najviac. A väčšinou sa tomu nedivíme, skutočne sa jedná o slová, pri ktorých sa nám to zdá logické.

Čína: Na štúdiách – ak prichádza priateľ z ďaleka
Publikované: 25.4.2015
...vari to nie je radostné? Už v jednom z minulých článkov som neodolala a citovala prvú vetu z Konfuciových Hovorov. Aby som bola úprimná, mala som ju na mysli veľmi často. Pred mojím odjazdom do Číny sa ma pýtal snáď každý druhý: „A to za tebou budem môcť prísť? To vieš, keď už tam budeš, tak nebudem musieť zháňať sprievodcu...“

Čína: Na štúdiách – Kchun-ming: mesto večnej jari
Publikované: 25.7.2015
Tak sme konečne po všetkých tých peripetiách dorazili do Kchun-mingu 昆明, hlavného mesta juhočínskej provincie Jün-nan 云南. Moji kamaráti mi o Kchun-mingu veľa rozprávali, nie je preto divu, že som sa sem tešila.

Čína: Na štúdiách - Li-ťiang: na samote pri jazere
Publikované: 26.9.2015
Nastal čas odjazdu z mestečka Ta-li 大理, kde sa nám ani po pár dňoch neprestalo páčiť. Rozlúčili sme sa s pohostinnou pani domácou, s jej ockom aj s ich obrím šteniatkom, naložili sme ruksaky na chrbát a vydali sa k zastávke autobusu.

Čína: Na štúdiách - Chang-čou II.: Nepokoj pri pokojnom jazere
Publikované: 28.2.2015
Z dedinky Lung-ťing 龙井 sme sa vracali mierne rozladení. Zase nám dotieravá pani pripomenula, že sme v Číne stále turisti – a s tvárou, ktorú mám, pre veľa Číňanov turistom jednoducho navždy zostanem.

Čína: Na štúdiách - Sia-men IV.: políčka voňajúce čajom
Publikované: 28.3.2015
Pri našom pátraní po tchu-lou 土楼 sme sa po chvíli snaženia dostali úplne mimo turisticky atraktívnej dediny, kde neúnavne vyhrávala hudba. Čínski turisti sa veselo fotili v najrôznejšom tradičnom aj netradičnom oblečení požičanom za nehorázne sumy. Okolo nás zrazu všetko utíchlo a my sme sa po uzučkej cestičke dostávali bližšie k miestnym kopcom.

Čína: Na štúdiách - Kchun-ming: neúspech vystriedaný úspechom
Publikované: 29.8.2015
Hneď ďalší deň ráno sme sa vyzbrojení tučnými ryžovými plackami s výbornou náplňou po druhý raz chystali na výpravu k Bambusovému chrámu (Čchiung-ču-s'筇竹寺). Aby sme to nemali také jednoduché, obloha sa zatiahla a opäť začalo pršať. A autobus nešiel a nešiel. Nešli ani ďalšie autobusy.

Čína: Na štúdiách - keď sa človeku nechce odísť zo školy...
Publikované: 3.1.2015
Keď ste v Číne na štúdiách a chcete toho skúsiť ešte viac, než sa naučíte v klasických kurzoch, môžete sa poohliadnuť po voliteľných kurzoch. Väčšinou ich univerzity ponúkajú mnoho. Od najrôznejších športov cez prednášky o literatúre alebo reáliách až po kurzy kaligrafie alebo miestneho dialektu.

Čína: Na štúdiách – Li-ťiang: vstup zakázaný
Publikované: 3.10.2015
Návštevu juhočínskeho mestečka Li-ťiang 丽江 sme nezačali práve ideálne. Vďaka mojej snahe bývať „medzi miestnymi“ sme medzi nimi bývali možno až príliš. Od samotného historického centra sme boli vzdialení dobrú polhodinu jazdy autom a k nášmu hostelu nešlo ani taxi, nieto pravidelný linkový autobus. Hostiteľka bola – mierne povedané – nie príliš pohostinná a do toho všetkého pršalo, ako keby mal prísť koniec sveta.

Čína: Na štúdiách – Si-an: jeden ako druhý a každý iný
Publikované: 30.5.2015
„To je niečo, čo musíte vidieť!“ „Určite to stojí za to!“ „Je to div sveta.“

Čína: Na štúdiách - Su-čou: Benátky Orientu
Publikované: 31.1.2015
Po všetkých informáciách, ktoré sme od učiteľov i kamarátov o Su-čou 苏州 získali, kto by sa sem netešil! "Hore je raj, dole sú Su-čou a Chang-čou," (čínsky Šang jou tchien-tchang, sia jou Su-Chang 上有天堂,下有苏杭) znelo nám v ušiach, keď sme nasadali na zelené mestské bicykle a prepletali sa úzkymi uličkami okolo nášho hostelu.

Čína: Na štúdiách - všetky cesty vedú do Ríma, žiadna do kancelárie
Publikované: 4.10.2014
Ako som si pri prieskumnom zájazde do kampusu sľúbila, tak som aj urobila. Na začiatku septembra som spoločne so všetkou svojou batožinou opäť naklusala do svojho budúceho kampusu (kampus je areál vysokej školy alebo univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy, čiže celé vysokoškolské mestečko).

Čína: Na štúdiách - Sia-men V.: delostrelecká pevnosť aj univerzita
Publikované: 4.4.2015
Náš výlet za slávnymi tchu-lou 土楼 dopadol dobre. Objavila sa tajomná dodávka, ktorá nakoniec vôbec nebola tajomná. Nasadli čínski turisti a nasadli sme aj my, pretože nám pri pokladni objektu povedali, že posledný autobus už dávno odišiel a vodič dodávky nám aj tak dá najlepšiu cenu.

Čína: Na štúdiách - Čcheng-tu: ťažkosti pokračujú
Publikované: 4.7.2015
Celé toto rozprávanie, ktoré začalo už v minulom článku, sa postupom času stalo jednou z našich najobľúbenejších historiek. Skrátka – hovoríme o tom, ako sme išli z Čcheng-tu 成都 do Čcheng-tu.

Čína: Na štúdiách – Ta-li: konečne využívame bundy
Publikované: 5.9.2015
Po niekoľkých dňoch strávených v Kchun-mingu 昆明 nastal čas, aby sme sa z „mesta večnej jari“ vydali ďalej. Naším ďalším cieľom bolo o poznanie menšie mestečko Ta-li 大理 v juhočínskej provincii Jün-nan 云南 (rovnako ako Kchun-ming, hlavné mesto tejto provincie).

Čína: Na štúdiách – Si-an: Veľká mešita
Publikované: 6.6.2015
Terakotová armáda v Si-ane 西安 nás síce zaujala, ale rozhodne to nebola jediná téma toho dňa. Boli sme dosť možno trochu sklamaní všetkými tými ľuďmi, ktorých sme tam stretávali. Či už to boli senzáciechtiví turisti alebo ziskuchtiví obchodníci. Nehovoriac o nemalom vstupnom... Ani na dobré jedlo sme nikde v okolí nenarazili, a tak sme zjedli len niečo málo a nasadli na autobus späť do mesta.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X