www.infoglobe.sk » USA: Salem - nielen mesto čarodejníc

USA: Salem - nielen mesto čarodejníc

Publikované: 13.7.2012
Prečítajte si o jednom z najstarších miest v USA a jeho tak trošku desivej histórii...

Dům Johna WardaMesto mieru, ako býva Salem nazývaný, je malá obec s veľkou históriou. Mesto pri Massachusettskom zálive, kde sa turisti môžu slniť na siedmich verejných plážach, sa rozkladá na 46 kilometroch štvorcových a dnes ho obýva viac než 40 tisíc obyvateľov. 

História

Essex StreetRoku 1626 bola pri ústi rieky Naumkeag založená malá obchodnícka osada, ktorá sa rozliehala východne od dnešného vnútroštátnej stanice. Založil ju rybár Roger Conant so skupinkou imigrantov z Cape Ann. Roku 1639 bola podpísaná zmluva, na základe ktorej sa mal rozšíriť obecný dom (používaný pre potreby verejných stretnutí obyvateľstva) o kostol. Prvým pastorom tohto puritánskeho svätostánku sa stal Samuel Skelton. V roku 1679 vo veku 87 rokov Roger Conant zomrel a na jeho počesť bola v meste vztýčená mohutná socha hľadiaca na salemské pozemky. Peabody Essex Museum

O niekoľko rokov neskôr, medzi februárom 1692 a májom 1693, v okolí Salemu ako aj v meste samotnom prebehli procesy s čarodejníctvom. Pokiaľ sa niekomu zdalo, že strata majetku, niečia choroba alebo smrť bola spôsobená práve čarodejníctvom, mohol danú osobu obviniť a obvinenie putovalo k miestnemu úradníkovi so súdnou právomocou. Ten, pokiaľ ho uznal vierohodným, nechal danú osobu zatknúť a predviesť na verejný výsluch. Tu bola v podstate donútená k priznaniu a pokračovala k súdu, kde mohla byť obvinená z čarodejníctva alebo spolčovania sa s diablom. Prvým takto súdeným človekom bola Bridget Bishopová, ktorá bola nakoniec v júni 1692 v Saleme popravená. Po nej postupom času nasledovalo ďalších 29 ľudí, ktorých v Saleme stretol podobný osud.

Proces s čarodějnicemiPočas americkej vojny za nezávislosť sa stal Salem základňou korzárov, ktorí stáli za zajatím alebo potopením približne 600 britských plavidiel. Na konci 18. storočia sa mesto rozrástlo natoľko, že sa stalo šiestym najväčším mestom Spojených štátov a patrilo medzi najvýznamnejšie prístavy. Vďaka veľkej prosperite boli v meste stavané bohaté domy v tzv. federálnom štýle inšpirovanom georgiánskou a neoklasicistickou architektúrou. Domy mali presvetlené izby a na stenách sa používali tapety alebo sa vešali rôzne textílie.

Salem sa oficiálne stal mestom v roku 1836 a stále prosperoval z obchodov s Čínou, Indiou a Európou. Avšak v priebehu 19. storočia začala lodná preprava v Saleme upadať, pretože neďaleký Boston a New York začali nadobúdať podstatne väčší význam. Mesto sa preto preorientovalo na výrobu a hlavnými odvetviami sa stalo garbiarstvo, výroba topánok a spracovanie bavlny. Salemský přístav

Roku 1914 bol Salem postihnutý zničujúcim požiarom, ktorý zničil viac než 400 domov, avšak našťastie historickej architektúre vrátane radnice z roku 1837 sa vyhol. V roku 1935 založilo mesto svoju pobrežnú hliadku.

Dnes sa môže Salem pýšiť najväčšou štátnou univerzitou v Massachusetts, založenou roku 1854. Pre turistov je však mesto atraktívne svojou architektúrou.

Salemské pamätihodnosti

SalemPickmanov dom – bol postavený roku 1664 a je považovaný za úplne najstaršou dochovanou budovu v meste.

Gedneyov dom – roku 1664 si Eleazor Gedney, člen známej lodiarskej rodiny Gedneyovcov, kúpil pozemok ležiaci blízko pobrežia a lodenice. O rok neskôr, keď si bral sestru architekta Johna Turnera, bol postavený aj jeho dom.

Hamilton Hall – od roku 1805, kedy bola táto budova postavená, sa stala svedkom mnohých verejných zhromaždení. Vo vnútri sa nachádza tanečná sála, do ktorej sa vojde až 180 ľudí a ktorej prednosťou sú architektonické detaily a dekorácie. Roku 1824 navštívil budovu Hamilton Hall dokonca hrdina revolúcie, markíz de Lafayettem.Gedneyův dům

Dom Johna Warda – ktorého korene siahajú až do roku 1684, prešiel v 20. rokoch minulého storočia rekonštrukciou a dnes je otvorený pre návštevníkov, ktorí okrem iného môžu vo vnútri obdivovať nábytok zo 17. storočia.

The Counting House – pochádza pravdepodobne z roku 1830 a bol jedným z miest, ktoré námorní kapitáni používali pre svoje obchodné záležitosti – platili sa tu poplatky, vyrovnávali účty a počítal sa zárobok z námorných ciest.

Peabody Essex Museum – vznik múzea sa datuje do roku 1799, kedy vznikla Východoindická námorná spoločnosť, ktorá združovala salemských kapitánov a lodných dôstojníkov, ktorí sa plavili za Mys Dobrej nádeje alebo za Mys Horn. Múzeum bolo pôvodne „kabinetom prírodných a ľuďmi vytvorených zaujímavostí a dostávali sa sem predmety z rôznych kútov sveta – zo Severnej Ameriky, Ázie, Afriky, Oceánie, Indie atď. Dnes múzeum disponuje viac než miliónom umeleckých diel a predmetov, týkajúcich sa námorníctva a histórie. Súčasťou tejto inštitúcie, ktorú tvorí 22 budov, sú aj dve knižnice s viac než 400 tisíc knihami, manuskriptami a dokumentmi.

Hamilton HallVoskové múzeum – figuríny v tomto múzeu znázorňujú históriu mesta od jeho založenia, môžete tu napríklad uvidieť pirátov z Nového Anglicka, alebo neľútostného sudcu čarodejníc. Za budovou múzea sa navyše nachádza aj Staré pohrebisko, ktoré je druhým najstarším v krajine a je prístupné pre turistov.

Dom Siedmich štítov (The House of the Seven Gables) – dom postavil salemský lodný kapitán a obchodník John Turner v roku 1668 a po tri generácie patril jeho rodine. Potom bol predaný taktiež kapitánovi Samuelovi Ingersollovi a po jeho smrti sa roku 1782 dostal do vlastníctva jeho dcéry. Na začiatku 20. Storočia kúpila dom Caroline Emmertonová a nechala ho reštaurovať, aby bol zachovaný aj pre budúce generácie. Dnes sa v dome konajú rôzne prednášky, výstavy, diskusie a sedenia.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Daderot, Fletcher6, Fletcher6 foto2, Fletcher6 foto 3, Manuel Anastácio, Fritz Hugh Lane, Hugh Manatee, Henrietta D. Kimball

Preklad: O.Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Neznáma Amerika I.
Publikované: 8.4.2012
Dozaista existujú miesta, o ktorých v spojení s USA príliš často nepočujeme a pritom sa jedná o územia, ktoré svoju rozlohou pokrývajú plochu s veľkosťou západnej a strednej Európy. Nekonečné pláne amerického stredozápadu, domov pôvodných indiánskych obyvateľov, ale aj krajina hôr a nehostinných miest s menami ako Badlands či Black Hills. Slušný námet nášho ďalšieho seriálu!

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

USA: Idaho - Zemiakový štát
Publikované: 17.1.2014
Minulý diel sme strávili v Universal Studios Theme Park. Bol to vskutku veľkolepý zážitok, a tak presun na sever do Idaha sa môže zdať byť tak trochu fádnejší.

USA: Las Vegas - mesto hazardu
Publikované: 24.1.2014
Rovnako ako okolo Hollywoodu, tak aj okolo Las Vegas panuje mnoho predstáv, ktoré celkom pokrivujú realitu tohto púštneho mesta hazardu.

USA: Maryland – prístavné mesto Baltimore
Publikované: 27.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Pensylvánie sa dnes vydáme za poznávaním susediaceho štátu Maryland, ktorý je známy vďaka víkendovému sídlu amerických prezidentov (Camp David). Jeho hlavným mestom je Annapolis a zaraďuje sa do prvej desiatky najmenších štátov v USA.

Viete, že? Neznáma Amerika II.  
Publikované: 15.4.2012
Nad nekonečnou zeleňou Veľkých plání sa týči pozoruhodné pohorie, ktoré bolo po stáročia domovom indiánskych kmeňov. Dnes sa sem valia dva milióny turistov ročne, ktorým indiáni predávajú pohľadnice s hlavami amerických prezidentov - vitajte v Black Hills.

Viete, že? Neznáma Amerika III.
Publikované: 22.4.2012
Tretie pokračovanie nášho mapovania menej známych miest USA bude venované vskutku pozoruhodnému miestu. Mesto duchov, opustené domy, ľudoprázdne ulice a niečo, čo donútilo obyvateľov narýchlo opustiť svoje domovy. Jedným z takých je aj pensylvánske mesto Centralia, kde sa život definitívne zastavil roku 1992.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X