www.infoglobe.sk » Taliansko: mesto Terst

Taliansko: mesto Terst

Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

TriesteDnes približne dvestotisícové mesto leží na konci dlhého koridoru talianskeho pobrežia Terstského zálivu (Golfo di Trieste), oddeleného horami od slovinského vnútrozemia. Terst je tiež administratívne centrum talianskeho regiónu Friuli – Venezia Giulia a v meste sídli aj univerzita. Naďalej síce pripomína svoju minulú slávu, ale väčšina turistov sem dnes prichádza skôr za historickými a kultúrnymi pamiatkami ako za oddychom pri mori. Predsa len priemyselný charakter mesta a rušný prístav akosi nejdú dokopy s predstavou pokoja na pláži.

Trieste

Trieste - James JoyceO tom, že to tak asi nebolo vždy, svedčia početné pamätníky, pripomínajúce pobyty slávnych ľudí, ktorým tunajšie prímorské podnebie pod úpätím hôr zrejme svedčilo. Nás zaujal pomník írskemu básnikovi Jamesovi JoyceoviTrieste - James Joyce, ale v meste je aj múzeum zasvätené renesančnému básnikovi Francescovi Petrarcovi, pápežovi Piccolominimu a ďalším stredovekým aj novodobým kultúrnym osobnostiam.

Viaceré historické paláce pripomínajú, ako si toto mesto už v minulosti obľúbila nielen šľachtická honorácia, ale aj bohaté lodiarske, obchodné a finančné kruhy, ktoré tu často umiestňovali sídla svojich firiem či bánk. O kozmopolitnom charaktere mesta svedčia aj početné chrámy rôznych cirkví. Najviac pamiatok sa nachádza pri pobreží, v blízkosti starého prístavu Porto Vecchio, prípadne umelého – podľa vzoru Benátok vybudovaného – Canal Grande, a samozrejme v okolí centrálneho námestia Piazza Unita d‘Italia (Námestie zjednotenia Talianska), ktorému dominuje majestátny palác radnice (Palazzo del Municipio).

TriesteTrieste

K turistickým atrakciám patrí aj niekoľko pamiatok z antických čias ako je napríklad torzo amfiteátra, v centre mesta stojí za pozornosť zvyšok starého hradu San Giusto s pekným výhľadom na mesto, v jeho priestoroch sú dnes múzeá a pod ním nádherná rovnomenná stredoveká katedrála. Okolo hradného vŕšku sa rozkladá príjemný park Parco della Rimembranza. K tradičným turistickým cieľom patrí aj historická električka Trenovia Opicina z roku 1902, ktorá mesto spája s mestečkom Opicine v kopcoch nad mestom.

TriesteTrieste

Ak do Terstu prichádzate z talianskeho vnútrozemia, oplatí sa cestou zastaviť pri romantickom zámočku Miramare (Castello di Miramare) na skalnom útesu na pobreží, ktorý svojimi luxusnými zbierkami potvrdzuje moc a slávu habsburskej dynastie, Trieste - Miramareku ktorej patril aj vrchný admirál cisárskeho námorníctva arcivojvoda Maxmilián, neskorší mexický cisár. Ten sa zaslúžil nielen o výstavbu tohto pozoruhodného sídla, ale jeho zásluhou sa do priľahlého parku dostalo množstvo exotických drevín. Park je vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Nachádza sa v ňom aj menšia napodobenina zámku (Castelletto). Zámok je z pohľadu dejín zaujímavý napríklad pobytom cisárovnej Sissi, na počesť ktorej sa tu konajú pravidelné hudobné koncerty, alebo tým, že v ňom krátko pobýval následník trónu Ferdinand d’Este s manželkou tesne pred tým, ako ich smrť pri Sarajevskom atentáte odštartovala prvú svetovú vojnu.

Trieste - Canal Grande

Text a foto: Lýdia VýbornáDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko: Udine
Publikované: 25.4.2011
Nie je ľahké si predstaviť, že so severotalianskym mestom Udine sme kedysi patrili do spoločného štátu – habsburskej monarchie, a to až do roku 1866. Mesto každého návštevníka očarí zachovalou svojskou historickou architektúrou a množstvom pamiatok, ale aj ďalšími zaujímavosťami.

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko: historické mestečko Aquileia
Publikované: 29.8.2011
K zaujímavým pamiatkam severotalianskeho pobrežia Jadranského mora patrí historické mestečko Aquileia. Ak by si niekto myslel, že práve tam pramení známa značka pitnej vody, je na omyle. Jediné, čo majú tieto dva názvy spoločné, je orol – latinsky aquila – vo svojom znaku.

Taliansko: Zámok Miramare
Publikované: 30.5.2011
Krajina s mnohými pozoruhodnosťami a miesto, kde sa ľudia opätovne radi vracajú. Taliansko ponúka historické pamiatky, nevšednú krásu a oddych vo viacerých atraktívnych lokalitách. Či už prímorské pobyty alebo poznávacie zájazdy, turistika či iné skvosty, každý tu môže uspokojiť svoje cestovateľské túžby.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Taliansko, Padova – mesto so stredovekým nádychom
Publikované: 28.3.2014
Dnes sa vydáme do slnečného severného Talianska, do prastarého mesta Padova a jej úzkych stredovekých uličiek.


Súvisiaca fotogaléria

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Poslovia jari

1. 3. – 30. 4. 2017
1. cena:
Bajkerský balíček od Bikes UnLtd. s.r.o.
1. cena redakcie:
Pobyt v hoteli Dům B. Smetany**** pre 2 osoby s polpenziou a kúpeľnými službami od Kúpeľov Luhačovice
2. cena redakcie:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
3. cena redakcie:
Kniha a cestovateľské katalógy od portálu Infoglobe

Aktuality:

30.3.2017
Príďte sa pozrieť na Horní hrad na akciu Deň sokoliarov a lovcov, ktorý sa uskutoční 8. apríla od 10.00 hodiny.
29.3.2017
Obdobie veľkonočných sviatkov má v dejinách ľudstva už tisícročia neopomenuteľný význam. Aj zámok Schloss Hof už tradične otvára dva týždne pred Veľkou nocou obľúbené veľkonočné trhy.
28.3.2017
Začiatkom apríla sa už ôsmy raz otvoria brány najväčšieho cyklistického veľtrhu v strednej Európe FOR BIKES.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

island

TIPY NA VÝLETY - ISLAND:

 

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 30. 3. 2017
sviatok:Vieroslava
dnes:
štvrtok 30.3.
18 °C
zajtra:
piatok 31.3.
20 °C