www.infoglobe.sk » Slovensko: Cesta na legendami opradený Starý hrad

Slovensko: Cesta na legendami opradený Starý hrad

Publikované: 18.8.2011
Pre niekoho kopa kameňov, no pre znalca či milovníka histórie prekrásna zrúcanina týčiaca sa nad údolím. Strážca Strečnianskej úžiny – tak bol kedysi dávno prezývaný Starý hrad, ktorého zvyšky pripomínajú niekoľko legiend. O nich vie len veľmi málo návštevníkov, ktorí sem zavítajú.

Starý hrad - z poľnej cestičky sa zdá, že je veľmi ďaleko.Starý hrad začali stavať v 13. storočí, ale nemal moc dlhú životnosť, pretože už v 16. storočí nastalo jeho pustnutie, nakoľko na druhom brehu rieky Váh postavili väčší hrad, ktorý prebral pôvodnú funkciu svojmu susedovi. A tou bolo stráženie považskej cesty a samozrejme vyberanie mýta. Počas svojho života vystriedal niekoľko názvov napríklad: Castrum Starigrad, Owar, Warma, či Varínsky hrad a nakoniec mu prischlo terajšie meno, používané dodnes.

Keď prišiel o miesto strážcu, nasťahovala sa doňho rodina Pongrácovcov, ktorá sa postarala o značný rozvoj. Pribudlo niekoľko miestností, predhradie s polkruhovou baštou i nejaké hospodárske budovy. Hrad rástol dobré storočie, lenže po čase aj tento rod opustil jeho múry a presunul sa do pohodlnejšieho kaštieľa. Do začiatku 18. storočia tam bývala vojenská posádka. Keď ho aj tá opustila, začal pustnúť a už nikdy nebol ako predtým.

Dnes je Starý hrad zrúcanina, ale nie je zaradená medzi pamiatky na Slovensku. Dokonca sa ani nevie, kto je jej majiteľ. Presnejšie, kto vlastní tento kúsok pozemku, na ktorom stojí. Vedie k nemu veľmi príjemná prechádzka popri Váhu ako stvorená na nedeľné popoludnie. Dostanete sa tam z dediny Strečno (neďaleko mesta Žilina). Čaká vás asi 20-minútová chôdza pozdĺž rieky po poľnej cestičke, a keď ju zdoláte, ocitnete sa na začiatku hory. Najskôr začína listnatý les, ktorý aj začiatkom leta má množstvo zoschnutých a sfarbených lístkov pri koreňoch stromov. Človek si pripadá, akoby bola práve farebná jeseň.

Poľná cestička vás zavedie rovno pod listnatú horu.Z dediny Strečno budete prechádzať popod tento most cez Váh.Lesom tečie malý potôčik, ktorý príjemne žblnkoce.Jeden zo zaujímavejších stromov, na ktoré sme cestou natrafili.

Po niekoľkých minútach – už po asfaltovej ceste – začínajú rásť ihličnaté stromy. Po ľavej strane jemne žblnkoce malý potôčik a ak sa vám pošťastí, možno zazriete aj nejakú srnu alebo iného lesného obyvateľa. Len čo dorazíte pod kopec hradu, začína trochu prudší výstup. Je tam označenie turistického chodníka, takže sa nemáte kde stratiť. Je celkom múdre pozerať sa pod nohy, nakoľko korene stromov trčia spod hliny. Keď vyjdete na „nádvorie", naskytne sa vám výhľad na samotný hrad, síce trochu zastretý množstvom stromov, ktoré tam napodiv rastú. Jedná sa o nerekonštruovanú zrúcaninu, preto si treba dávať pozor, ak budete loziť po bývalých stenách hradu, raz dva sa môžete ocitnúť hlboko pod hradom. Napriek tomu je odtiaľ prekrásny výhľad a rozhodne stojí za trochu námahy.

Na každom správnom hrade straší

Po troške skúmania minulosti možno natrafíte na dve legendy. Jedna z nich hovorí o milostnom trojuholníku. O pánovi hradu, richtárovej dcére a mladíkovi z podhradia. Ako to už býva, táto deva padla do oka obom mužom. Rodičia samozrejme usúdili, že pán hradu je lepšia voľba, a tak sa konala svadba a dvom zaľúbencom ostali len oči pre plač. Ženích v zranenej mužskej pýche vo svadobný deň zabil mladíka v snahe zbaviť sa soka. Mladá nevesta chodila každý deň na hrob plakať, až kým jej manžel nezakázal vychádzať z hradu. Keď ubehla nejaká doba, raz večer po pár pohároch vína zazrel nad hrobom stáť rytiera. Mysliac si, že ho trápi duch minulosti, vytiahol meč a odťal mu hlavu. Aké bolo jeho prekvapenie, keď zistil, že odťal hlavu vlastnej manželke, ktorá v prestrojení chodila na mladíkov hrob. Ani sa nestačil v šoku nadýchnuť a trafil ho blesk, ktorý ho spálil na popol.

Zrúcanina Starého hradu spolu s „prístupovou“ cestou.Z hradu ostali len pozostatky múrov.Za balkónovým otvorom sa dnes nachádza už iba dlhý pád do doliny.Prekrásny výhľad je z každého uhla, stačí len nemať závrat z výšok.

Druhá legenda nie je o moc veselšia. Rozpráva o rytierovi, ktorý našiel zaľúbenie v bezdôvodnom zabíjaní ľudí. Bolo mu jedno, kto mu prišiel pod ruku. Zabil muža, ženu, aj dieťa. Nehľadal žiadny dôvod či zámienku. Až do dňa, kým nestretol pustovníka, na ktorého zaútočil. Ten sa nestihol brániť, avšak podarilo sa mu svojho vraha prekliať večným nepokojom a trápením, až kým hradby Starého hradu nebudú pochované vo Váhu.

Starší obyvatelia veria, že aj vďaka tejto kliatbe zrúcanina hradu drží pokope aj po toľkých stáročiach. Dokonca rozprávajú, že dodnes rytier máta v jeho múroch. Ľahko sa tomu dá uveriť, keďže niekedy namiesto jemného vánku počuť šepot duchov. Tak pozor, nech na vás nevyskočí a nespadnete z múrov do Váhu vy.

Výhled na Strečno cestou na Starý hrad

Text a foto: Mária Koczová



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Žilina
Publikované: 23.9.2009
Turisticky významné a piate najväčšie slovenské mesto Žilina leží pri sútoku riek Váh a Kysuca na severozápadnom Slovensku, na križovatke dávnych ciest, obklopené vencom hôr.

Žilina na trase Magna Via
Publikované: 23.5.2011
V Žiline slávnostne odhalili ďalšiu dlaždicu, pripomínajúcu trasu historickej obchodnej a poštovej cesty Magna Via. Podobné dlaždice zdobia historické centrá už v štyridsiatich slovenských mestách.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Terchová – Štefanová  a Jánošíkove diery
Malebná osada Štefanová, ktorá je súčasťou obce Terchová, je situovaná v nádhernej prírode pod ma...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...


Súvisiace video

SR: Terchová a vrcholky Malej Fatry
Dedinka Terchová je považovaná za turistické centrum Malej Fatry. Od Žiliny je vzdialená asi 25 k...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X