www.infoglobe.sk » Andamanské ostrovy I.

Andamanské ostrovy I.

Publikované: 19.3.2010
„Andamanské ostrovy, áno choďte, je to raj na zemi, ale ponáhľajte sa, lebo čoskoro už nebude,“ oslovila nás, sediac na brehu Gangy v posvätnom meste Varanasi postaršia turistka z Barcelony. Po 3 mesiacoch putovania Indiou sme sa rozhodli navštíviť miesto dobrodruhmi ospevované, turistami neprebádané, tajomne ukryté v Indickom oceáne.

Panika z preplnených a hlučných ulíc indickej pevniny sa vytratila, zrazu sme necítili smog a prach, neotravovali nás neodbytní chudáci a žobrajúce deti.Havelock No. 7 Všade vládol kľud a pohoda.

Dobrodružstvo na lodi

Na Andamanské ostrovy sa dá dopraviť za pár hodín letecky, ale my sme si nechceli nechať ujsť trojdňové indické dobrodružstvo – plavbu loďou. Pravý indický život sa spoznáva len v družnej tlačenici s domácimi, cestujúcimi v najnižších triedach. Čakáme na loď pred Shiping Corporation of India v prístavnom meste Chennai. Máme ešte štyri hodiny do odchodu na Andamanské ostrovy. Vonku leje, sezóna monzúnov sa ešte neskončila a všetci pasažieri čakajú vonku na daždi. Matky s deťmi, starčekovia s veľkými kuframi a početné rodiny majetných Indov, chystajúcich sa na dovolenku. Všetci sú usmiati a trpezlivo čakajú, bez známok nervozity alebo hnevu.

Do Chennai sme si prišli lodné lístky rezervovať na december s plánom prečkať sezónu dažďov niekde severnejšie. Rezervácia je možná len o tri dni a nám sa nechce ostávať v tomto špinavom meste. Tak sa náhle rozhodneme, že chceme odplávať už dnes. Loď vyplávala krátko pred zotmením so šesťhodinovým meškaním, v Indii porovnateľným k našim šiestim minútam. Pomaly sa učíme, že čas tu plynie inak, pomalšie. Človek musí bojovať za svoje miesto rovnako v autobuse ako na lodi, inak ho ostatní rozdupnú. Toto pravidlo však platí len dovtedy, pokiaľ sa dopravný prostriedok nepohne, potom sa už všetci usmievajú a začnú nadväzovať priateľské kontakty: Hi, your country? What is your job? Dve najčastejšie kladené otázky od miestnych ľudí, aby si vás zhruba vedeli zaradiť do prislúchajúcej kasty.

Havelock No. 7 Lístky sme si kúpili do najlacnejšej bunk class, triedy bunkového ubytovania v najnižšej časti lode. Loď je rozdelená do šiestich poschodí. Dolné dve sú vyhradené pre bunk pasažierov. Po prvom dni sa toalety a sprchy upchajú zvyškami ryže a inými nečistotami, pre nás sa stanú nepoužiteľné, a tak si ako západní turisti môžeme tajne dopriať luxus na vyšších poschodiach lode, ktoré sú určené pre druhú triedu. Rozdiel vidím iba v menšej upchatosti tureckých záchodov, šváby mi pod nohami behajú v rovnakej intenzite.

Na treťom poschodí sa nachádza jedáleň pre druhú a tretiu triedu. Trikrát denne vám tu naložia na tanier ryžu s dhálom – pikantnou strukovinovou omáčkou, ktorá sa zdá ostrá aj pre miestnych, nám už horí každá bunka na jazyku. Ostaneme preto pri sušienkach a čaji, a občas si zájdeme do spoločenskej miestnosti pre prvú a Deluxe triedu, ktorá je útulnejšia a strava v nej aj prijateľnejšia. Trikrát denne v nej môžeme zhliadnuť indický film alebo prečítať časopisy z lodnej knižnice. Havelock No. 7Najviac času však trávime hore na palube s výhľadom na nekončiace more. Ak máme šťastie, podarí sa nám zahliadnuť lietajúce ryby alebo aj delfínov.

Port Blair

Po troch dňoch na lodi sme konečne doplávali do prístavu PortBlair, ktorý je hlavným mestom Andamanských ostrovov. Andamanské ostrovy Briti v 19 st. využívali ako trestaneckú kolóniu, pôvodne bola určená pre zločincov z pevniny, a neskôr tu boli väznení politickí disidenti – bojovníci za slobodu a nezávislosť. Mesto je špinavé, ubytovanie predražené, a je náročné nájsť voľnú izbu. Nakoniec sa nám to podarí, rýchlo vybiehame do mesta rezervovať si lodné lístky na prvý z ostrovov, a tým je Havelock. Nakúpime veci potrebné na prežitie v prírode. David si na trhu vyberá mačetu na banány a otváranie kokosových orechov, lanko a háčiky na rybárčenie, dokupujeme ďalšie suroviny na varenie a nesmieme zabudnúť na šnorchel s okuliarmi. Bus na HavelockuVyčerpaní sa ukladáme do postele, kde nás rýchlo uspí omamná vôňa zo stoky tečúcej pod naším oknom.

Havelock

Ako prvý sme sa rozhodli preskúmať ostrov Havelock. Ostrov je rozdelený na niekoľko pláží označených číslom. My sa utáborili na pláži č. 7, ktorá bola najopustenejšia. Cez deň šnorchlujeme, rybárčime, slníme sa. Večer nastupujeme na našu polhodinovú prechádzku džungľou k studničke s pitnou vodou a na večeru do miestnej dháby (lokálnej jedálne) na výbornú rybu v karí omáčke. Šliapeme späť a zaspávame s dunením mora a zvukov džungle. Po troch dňoch kvôli vyčíňajúcemu cyklónu opúšťame naše miesto a sťahujeme sa do chatky z bambusu na pláži č. 5, ktorá je trošku civilizovanejšia. Po ostrove premávajú staré rozhrkané autobusy bez okien, ktoré nám poskytujú nádherný výhľad na život ostrovanov, ryžové políčka, kokosové háje, hrajúce sa deti a pospávajúcich starcov. Všetci sú vysmiati a pokojní.

Text: Lucia Šuplatová

Foto: David Trčka

 

späťDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kvetena

1. 5. – 30. 6. 2016
1. cena:
Encyklopedická publikácia o Slovensku - One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia od vydavateľa Dušana Kutáleka
2. cena:
Turistický balíček od Hory.sk
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt s raňajkami, so vstupom do relax centra (sauna + vírivka) a vstupom do múzea Čičmany pre 2 osoby od penziónu Javorina
2. cena redakcie:
Splav Hornádu z Družstevnej pri Hornáde do Košíc pre 2 osoby od Splavujeme.sk
3. cena redakcie:
Dve vstupenky na nový slovenský muzikál s pesničkami Mira Žbirku - ATLANTÍDA v divadle Tower Stage

Aktuality:

29.5.2016
Od 2. do 5. júna 2016 bude v bratislavskom Zichyho paláci prebiehať Bratislavský knižný festival (BRAK), kde sa predstaví  takmer štyridsať malých vydavateľov zo Slovenska a okolitých krajín.
28.5.2016
Čo sa skrýva pod názvom spoločnej výstavy Ondřeja a Magdalény Radostových?
Fotografie z ciest po USA a početná zbierka exemplárov kôrovcov z celého sveta. Od 2. do 30. júna bude možné v Kultúrnom centre Chaberský dvor túto divokú a krásnu prírodu obdivovať.
27.5.2016
Zažite 28. a 29. mája 2016 rytierske turnaje na koňoch, bláznivú jazdeckú šou, stredovekú akrobaciu, sokoliarov, šermiarske, hudobné, kaukliarske či tanečné vystúpenia na historickom festivale Rotenstein.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Krajina mesiaca - IZRAEL:

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

 

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:nedeľa 29. 5. 2016
sviatok:Vilma
dnes:
nedeľa 29.5.
30 °C
zajtra:
pondelok 30.5.
34 °C