www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov

Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.

V neposlednom rade sa na Štiavnických vrchov nachádza množstvo historických a technických pamiatok roztrúsených vo voľnej krajine, ale najmä koncentrovaných v centrálnej časti pohoria.

Najvyššou časťou Štiavnických vrchov je Sitnianska vrchovina s najvyšším vrchom Sitno, ktorý má nadmorskú výšku 1009 metrov, čím výrazne vytŕča nad okolitú krajinu. Vrcholovú plošinu Sitna z troch strán obmedzujú skalnaté steny miestami vysoké až 80 metrov. Sitno predstavuje výraznú krajinnú dominantu. Z jeho vrcholu je široký kruhový výhľad. Vo vrcholovej časti Sitnianskeho masívu a priľahlých svahoch vrchu Sitno bola v roku 1951 vyhlásená Národná prírodná rezervácia Sitno s rozlohou 93,68 ha. Na vrchol vedie viacero turisticky značených chodníčkov a tiež Náučný chodník Sitno, ktorý začína i končí na Tatárskej lúke pod Sitnom, ktorá sa nachádza asi 2 km od autobusovej zastávky v rekreačnej oblasti Počúvadlo (Počúvadlo je jeden z najznámejších tajchov – banských vodných nádrží v Banskoštiavnickej oblasti) .  Turista musí počas ani nie dvojhodinovej prechádzky po stredne náročnom náučnom chodníku zdolať prevýšenie 150 metrov, prejsť dĺžku 3 km a za odmenu sa na 13 informačných zastávkach dozvie mnoho zaujímavosti.

Na vrchole Sitna je v mesiacoch máj až september v prevádzke rozhľadňa z 18. storočia, ktorá dnes plní zároveň funkciu informačného strediska a slúži ako terénna základňa Správy CHKO . V rozhľadni je umiestnená aj miniexpozícia štátnej ochrany prírody, ktorá je súčasťou náučného chodníka. Okrem rozhľadne sa na vrchole nachádza televízny vysielač a budova 2.TV programu. Oblasť Sitna je považovaná za kolísku európskej turistiky v stredných polohách. Prvý turistický spolok tu vznikol ešte v roku 1860. Navyše Sitno je jedinečná  lokalita, na ktorej sa v priebehu troch tisícročí sústredilo množstvo archeologického materiálu reprezentujúceho‚ obdobie mladšej doby brondzovej, lužickú a kyjatickú kultúru i obdobie stredoveku. Toto všetko dáva spolu s priľahlou historickou Banskou Štiavnicou a jej technickými pamiatkami ideálne predpoklady pre rozvoj rôznych druhov turistických aktivít.

Sitno buduje zvyšok lávového prúdu tvorený andezitom, ktorý sa vylial do starej doliny vytvorenej v mäkších tufoch. Po tektonickom vyzdvihnutí územia nastala erózia, pričom lávová hornina zostala vo vrcholovej polohe, zatiaľ čo menej odolné tufy rýchlejšie zvetrali. Takáto inverzia reliéfu je charakteristická pre slovenské sopečné pohoria. Masív Sitna je postihnutý blokovým rozpadom, ktorý podmienil aj vznik skalného mesta vo vrcholovej časti. Územie masívu Sitno sa nachádza v chladnej klimatickej oblasti. Sitno je charakteristické jedinečným striedaním panónskej a karpatskej flóry. Na teplých výslnných andezitových skalách s plytkou skeletovitou pôdou sa nachádzajú prvky xerotermnej flóry - kavyľ vláskatý, kukučka vencová, rozchodník prudký a i. Na niektorých stanovištiach nájdeme poniklec veľkokvetý a šafrán rôznofarebný. Zo živočíšstva sú hojne zastúpené vtáky, ako orol krikľavý, myšiak hôrny, sova obyčajná a mnoho druhov spevavcov. Vyskytujú sa tu i vzácne mäsožravé cicavce - rys a mačka divá. K najnápadnejším druhom hmyzu patria motýle - vidlochvost feniklový a ovocný, žije tu tiež vzácna modlivka zelená, roháč obyčajný a fúzač alpský. Sitno je s výnimkou východnej časti a najvyššieho bodu zalesnené. Pokrývajú ho zmiešané lesy. Predstavuje hornatinovú lesnatú krajinu s lesohospodárskou a turistickou funkciou.

 

Text/Foto: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región II.
Publikované: 4.4.2021
Po týždni sa opäť vrátime do Banskobystrického kraja. V nasledujúcich riadkoch potešíme všetkých nadšencov cyklistiky, ale aj histórie či pamiatok. Postupne sa vydáme k Pustému hradu, do Španej doliny a „bajkom“ sa dostaneme k tajchom.

Banská Štiavnica: Haraburdy 2020 + pozvánka na Salamandrové dni
Publikované: 9.9.2020
Máte doma fúru nepotrebných vecí? Tak ich doneste na bazár Haraburdy 2020, ktorý sa uskutoční 11. a 12. septembra 2020 v banskoštiavnickom Kammerhofe - Dielničke.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (1)
Publikované: 5.7.2020
Stredoslovenské banské mestá prekvitali vďaka ťažbe drahých kovov. Nadobudli značný majetok, čo sa podpísalo aj na ich architektúre. Obdobia poznačené morovými epidémiami priniesli na ich námestia morové stĺpy, ako symboly vďaky. Na ich výstavbe sa vôbec nešetrilo, vďaka čomu sú monumentálne. Dnes sa vydáme po mestách, v ktorých útrobách boli skryté ložiská striebra i zlata a nebáli sa prejaviť vďačnosť za ukončenie epidémie.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie pešie prechody
Publikované: 15.6.2014
Zaujímavá knižná edícia s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama systematicky mapuje tie najkrajšie a najzaujímavejšie trasy a lokality, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Minulý týždeň sme si predstavili cyklosprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy a dnes si priblížime ďalšiu tohtoročnú novinku, a to knižku Najkrajšie pešie prechody, ktorú vyhrá jeden z vás.

Štiavnické vrchy: Oprava chodníku na vrchol Sitno
Publikované: 13.4.2012
Výstup na najvyšší vrch Štiavnických vrchov Sitno by sa mal stať bezpečnejším. Z grantového programu Zelené oázy Nadácie Ekopolis získalo Združenie turizmu Banská Štiavnica na jeho opravy dve tisíc euro.

Banská Štiavnica: Mestský múr je pýchou mesta
Publikované: 12.4.2011
Banská Štiavnica patrí k najkrajším a historicky najzaujímavejším mestám Slovenska. Ešte v roku 1993 bolo jej historické jadro spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Revištské Podzámčie – rozprávkový Zveropark
Neďaleko mesta Žarnovica sa na ploche 23 hektárov rozprestiera oddychový Zveropark ponúkajúci zau...

Metamorfóza ľadu – neznámy pohľad
V dnešnej fotogalérií vás zavedieme do fascinujúceho sveta ľadu. Nahliadnete na rôznorodosť, svoj...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X